Vlajka Itálie

Nucleo Operativo Centrale di Sicurezza (NOCS)

Profil jednotky

NOCS (ang. Central Security Operations Service, slov. Centrálna služba bezpečnostných operácií) predstavuje špeciálnu protiteroristickú jednotku talianskej štátnej polície.

História jednotky sa začala písať v rok u1974, keď šéf protiteroristického úradu štátnej polície Emilio Santillo oznámil potrebu vytvoriť špeciálnu jednotku s cieľom zajatia známych teroristov a podpory lokálnych protiterotristických úradov. Bolo vybraných 35 mužov spomedzi policajného športového klubu Zlaté plamene, pričom prednostne boli vyberaní športovci venujúci sa bojovým umeniam. Veliteľom novej jednotky sa stal major Andrea Sgandurra. Výcvik trval rok a v roku 1975 bola jednotka ihneď nasadená do boja proti teroristom. Jej prvým cieľom sa stali členovia ľavicovej organizácie NAP (Nuclei Armati Proletari, slov. Proletárska ozbrojená služba). Neskôr bolo ťažisko operácií presunuté proti pravicovej skupine Nový poriadok, pričom došlo k zatknutiu niekoľkých významných členov organizácie ako boli Gentile Schiavone či Pierluigi Concutelli.

V roku 1978 došlo v Taliansku k celkovej reorganizácii protiteroristickej siete. Vznikli SISMI (vojenská rozviedka), SISDE (civilná rozviedka) a UCIGOS, čo bola služba zodpovedná za protiteroristické operácie na území Talianska. V jej podriadenosti sa NOCS výrazne rozrástla a rozšírilo sa aj portfólio jej operácií. Počas prvých 22 rokov svojej činnosti vykonala vyše 4 500 operácií a zatkla 205 osôb. Pri svojej práci využívala poznatky špeciálnej skupiny, ktorá študovala metódy používané teroristami. Mottom jednotky sa stalo heslo Sicut Nox Silentes – Tichý ako noc. NOCS sa preslávila v roku 1982, keď sa jej podarilo bez jediného výstrelu oslobodiť brigádneho generála Jamesa Doziera, ktorého zajali Červené brigády. Po úspešnej akcii dvanásťčlenného komanda pod velením kapitána Edoarda došlo k ďalšiemu rozmachu a nárastu počtu príslušníkov jednotky, ako aj nácviku ďalších typov operácií (oslobodzovanie rukojemníkov v lietadlách, vlakoch...). Taktiež boli nadviazané dobré vzťahy s inými západnými protiteroristickými jednotkami.

V súčasnej dobe predstavuje NOCS komplexnú organizáciu bojujúcu proti teroristom na talianskom území. Bolo vytvorených niekoľko samostatných sekcií zameraných na využívanie informačných technológií. Veľká pozornosť sa venovala výcviku ochrany VIP, v ktorom výrazne pomohli americkí partneri.

NOCS v dnešnej dobe pozostáva z troch útočných tímov a ochrannej divízie. Každý člen má za sebou výsadkársky výcvik, výcvik manipulácie s výbušninami, odstrelovačký výcvik a niektorí členovia abbsolvovali aj potápačský výcvik. Jednotka má vlastné logistické rameno zabezpečujúce všetko potrebné pre činnosť operatívcov. Výcvik nových členov trvá rok.

Výzbroj pozostáva zo samopalov MP5 a Socimi Typ 821, útočných pušiek VB-SR (čo je talianska verzia izraelskej pušky Galil), brokovníc Franchi SPAS-12, pištolí Glock 17/19 a Berretta M92-FS, odstrelovacích pušiek HK PSG-1 či PDW HK MP7.

ReferencieAutor článku: Tomáš Beňuš | Článok vložený 29.03.2014


Úvodní stránka | Nahoru | Zpět |