Modern Arnis - Specwar.info 

Modern Arnis

Po staletí zdokonalovali obyvatelé Filipín svá válečná umění proti cizím okupantům. Dnes existuje několik stovek stylů, které se navzájem ovlivňují a nejčastěji jsou prezentovány pod názvy Kali / Arnis / Escrima. Domorodé techniky boje byly neustále ovlivňovány přistěhovalci z celé Asie. Nejčastěji přicházeli z Malajsie a Indonésie. Nejen techniky, ale i zbraně nebo nové náboženství přiváželi obchodníci z arabských zemí, Indie, Číny a Japonska. Během staletí se tak filipínská bojová umění stala velmi komplexní a nebezpečná. Domorodci excelentně ovládli velkou škálu zbraní, hlavně mačetu a nůž. Filipínci navíc přebírali techniky, upravovali je a vymýšleli nové tréninkové metody, které sloužily k maximálnímu zefektivnění. Jejich umění je odzkoušeno válkami nebo pouličními střety. Soutěže byly především plno kontaktní, aby odzkoušely kvality bojovníka. Místo mačet se používají ratanové tyče a nůž nahradil kolík.

Filipínská bojová umění byla především rodinnou tradicí, která zajišťovala obranu a přežití. Během posledních válek, kde se více bombardovalo, než bojovalo na mačety, umíralo umění Arnis / Kali / Eskrima se svými mistry, kteří jej nestačili předat dál. Nová zahraniční bojová umění jako Karate, Jiujitsu nebo Kung fu lákala svou exotičností a nebyla tak fyzicky náročná. V tradičním filipínském bojovém umění byla hůl považována za posvátnou. Naučit se bojové umění znamenalo vytrpět opakované rány ratanovými holemi. Často se trénovalo velmi brutálně a docházelo ke zraněním. Proto Filipínci častěji cvičili jiné styly a sporty. Zvláště po druhé světové válce krvavé umění ostří ztrácelo na oblibě.

Modern Arnis
Modern Arnis. (Zdroj: Filipino Fighting Arts Intl.com.)

Grandmaster R. A. Presas "Profesor" se narodil v r. 1938. Své mládí strávil ve filipínských horách, kde se ukrýval před japonskou invazí. Jeho otec poručík Jose Presas byl důstojníkem a učil vojáky starodávné umění boje s řeznými zbraněmi. Působil např. v Filipino commando jungle fighters nebo U. S. army bolo battalions. Protože často učil vojáky na rodinné plantáži, měl mladý Remy možnost přihlížet tomuto umění. Podle tradice té doby začal dědeček předávat rodinné bojové umění svému vnukovi a tak začal R. A. Presas cvičit ve svých pěti letech u svého dědečka Leon Presase. Více než čtyři roky cvičil s bolo (=mačeta) rodinný styl Ocho-Ocho a další techniky např. Banda y Banda, Rompida, Figura 8, Palis Palis aj. Jeho pohyby byly rychlé, přirozené a učil se velmi rychle.

Během dalšího dospívání zvládnul mnoho filipínských stylů. Ve dvanácti letech odjel na Cebu, kde u svého strýce Freda a Timor Maranga studoval Balintawak. Ve velmi krátké době začal navštěvovat turnaje a získal si respekt knockoutováním svých soupeřů. Po dvou letech se stal osobním žákem mistra Balintawaku Anciong Bacona. Bojovníci Balintawaku byli velmi uznávaní a za druhé světové války působili svým nepřátelům těžké ztráty. Velmi často soupeřili a porovnávali své techniky s bojovníky Doce Pares. Své schopnosti testovali každý den při soubojích na ulicích a v alejích. Často se bojovalo naprosto zuřivě a beze smyslů. Profesor vzpomíná: „Začínal jsem své pojetí měnit. Pořád jsem jen zápasil, doopravdy, ne ze sportu. V této době se o mně začalo říkat, že při každém tréninku se mnou teče krev. Zanedlouho už se mnou nikdo nechtěl trénovat. Měl jsem špatnou pověst. Řekl jsem si tedy, že bych měl své způsoby změnit.“ S požehnáním svého mistra Bacona opustil Cebu, aby šířil své dovednosti a pracoval na svém systému.

R. A. Presas revolučně změnil některé tréninkové postupy. (Např. začal používat hůl jako terč místo ruky.) Jeho nový styl výuky a jeho nová metoda – Modern Arnis – pomohla tradice filipínského bojového umění zachovat. Přesto se Karate, Judo, Jiujitsu, Kungfu stále více rozšiřovaly. R. A. Presas se stal i v těchto stylech mistrem. Měl 6. dan v Karate a další stupně v Judo, JiuJitsu, Kendo, zápas atd. V pákových technikách jej velmi ovlivnila spolupráce s mistrem Wally Jay (Small Circle Jujitsu). Samozřejmě stále studoval různé styly např. Silat Kuntao nebo Dumog. Nejdříve zakládá úspěšné školy v Bacolodu, kde učí Arnis a díky svým ukázkám je nakonec pozván do Manily. Svým vystupováním a ukázkami svého umění vstupuje do podvědomí mnoha lidí a šíří nadšení pro Arnis.

Velmistr Remy A. Presas zemřel 28. srpna 2001 v kanadské Victorii. Jeho ostatky dorazily 23. září 2001 do Bacolod City na filipínském ostrově Negros Occidental. Pohřben byl 25. září 2001 v sousedním městě Hinigaranu, ve svém rodišti.

Modern Arnis se dnes cvičí v mnoha organizacích. Hlavní myšlenkou je neustálé zdokonalování a studium dalších stylů. Instruktoři se tak stávají opravdovými znalci boje a lidské biomechaniky. Rychlost a reflexy se pravidelným tréninkem rozvíjí až na samé hranice lidských možností. Bojovat můžete naprosto se vším, co vám přijde pod ruku od propisky až po vaší čepici. Přestože jde hlavně o radost ze cvičení. Modern Arnis inspiruje plno kontaktní sportovce a policejní či armádní instruktory v oblasti boje s tyčí nebo nožem. Efektivitu filipínských bojových umění jste mohli zaznamenat v mnoha akčních filmech posledních let, kde byla maskována za slova speciální výcvik atd. V USA nastal také rozmach Kali-Arnis fitness. Kombinace mávání se dvěma tyčemi a tradičními kroky jsou ideální aerobní cvičení pro spalování tuků a jemné posilování. Rozvíjí se také koordinace, schopnost koncentrace a spolupráce levé a pravé mozkové hemisféry. Absence vysokých kopů nebo složitých gymnastických prvků dovoluje cvičení prakticky každému bez ohledu na věk či pohlaví.

Proč toto bojové umění zná tak málo lidí? Vyžaduje osobní přístup instruktora a individualitu žáka, který chce studovat a vytvořit si svůj způsob boje namísto bezduchého kopírování. Cílem je svoboda a jedinečnost, která překvapí vašeho soupeře!

Video: Modern Arnis - Ukázka technik

Reference

Autor: Tomáš Severa | Článek vložen 6. 8. 2009
>> Tilius.cz
>> Modern Arnis.blog.cz