COMMANDOS Bič na Talibán - Karel Patočka

COMMANDOS Bič na Talibán - Karel Patočka

COMMANDOS Bič na Tálibán je druhým románem chomutovského spisovatele Karla Patočky odehrávající se ve válečném prostředí. Kniha vypráví o současné české armádě a oblasti Afgánistánu. Základem románu je postava špióna pracujícího přímo v srdci nepřítele pro českou vojenskou rozvědku, které poskytoval delší dobu důležité informace a byl vysoce ceněn i našimi spojenci. Po zničení „Dvou věží" a dalších tragických událostech během 11. září 2000 vedly jeho informace k úspěšným úderům proti Talibanu a jeho spojencům v prvních fázích boje proti mezinárodnímu terorismu. Volnou předlohou dějové linie této knihy jsou čeští vojáci ze 601. skupiny speciálních sil a z Útvaru speciálních operací Vojenské policie (SOG).

Karel Patočka používá v knize i originální jazyk takzvaného kmene Paštó s českým překladem, který začíná vždy malým písmenem. Autor se také zmiňuje o národu Kalašů, který žije na pomezí hranic Pakistánu a Afgánistánu, přičemž jako jediný v tomto světě nevyznává islám. Podle legendy se jedná o potomky několika vojáků z družiny slavného vojevůdce Alexandra Velikého, který se v této oblasti usadil. Jazykem Kalašů je skutečná starořečtina, dalších jejich zvláštností je kromě modrých oči to, že ženy nechodí zahalené. Muslimům je jejich chování trnem v oku.

Knihu vydalo Naše Vojsko a v prodeji je od 16. září 2009. Celkový náklad první sady činí dva a půl tisíce výtisků. Knihu lze zakoupit nejen v České republice, ale také v sousedním Slovensku.

Autor: Článek poskytnut webem Pavlas.unas.cz, redakčně upraveno | Článek vložen 6. 11. 2009
>> Knihy Patočka.cz
>> Naše Vojsko.eu