CADPAT - Specwar.info 

CADPAT

CADPAT
CADPAT - kolik vojáků vidíte?

CAnadian Disruptive PATtern (CADPAT) je digitální maskovací vzor používaný od roku 2001 kanadskou armádou. Některé jeho rysy jsou podobné německému Flecktarn a možná se jím i vývojáři nechali inspirovat. Jedná se o první digitální maskování, které bylo vytvořeno počítačově a začalo se užívat.

K vytváření maskovacího vzoru CADPAT se jeho vývojáři postavili extrémně analyticky. Prošli si prostředí, ve kterých pěchota typicky působí a nafotili ho na obvyklou detekční vzdálenost pěchoty, tedy 50 až 300 metrů. Po pečlivé analýze vybrali barvy, které se pro různá prostředí a různé verze maskování liší.

CADPAT TW

První varianta pro mírné pásmo – v originálu CADPAT Temperate Woodland (TW) – se skládá ze čtyř barev. Světle zelené pozadí je pokryto černými, hnědými a tmavě zelenými čtverečky. Díky danému rozmístění barevných čtverečků jsou setřeny hranice mezi jednotlivými barvami, což umožňuje lepší maskování.

CADPAT AR

Do suchých oblastí, jako jsou pouště, polopouště a savany, byl vytvořen vzor CADPAT Arid Regions (AR). Skládá se ze tří odstínů hnědé. Od verze pro mírné pásmo se neliší pouze složením barev, ale i plochou, kterou jednotlivé barvy zaujímají. U vzoru CADPAT AR jsou tyto oblasti podstatně větší, jelikož (zjednodušeně řečeno) i vzdálenosti mezi různými barvami jsou v pouštním prostředí přibližně desetkrát větší.

V současnosti kanadská armáda pracuje na vývoji vzoru pro arktické a zastavěné oblasti.

Vzor CADPAT se používá v širokém spektru výzbroje a výstroje. Kromě uniforem je ještě tento maskovací vzor používán na tričkách a trenýrkách a postupně se rozšiřuje dál: na různé druhy klobouků, šátky, potahy na helmu, batohy, taktické a ochranné vesty. Kanadská armáda rovněž pracuje na vývoji nové obuvi v maskování CADPAT, kterou by měli být vojáci vybaveni do roku 2009.

Obrazová příloha: CADPAT Temperate Woodland

CADPAT CADPAT CADPAT CADPAT CADPAT CADPAT CADPAT CADPAT CADPAT CADPAT CADPAT CADPAT CADPAT

Obrazová příloha: CADPAT Arid Regions

CADPAT CADPAT CADPAT

Obrázky pocházejí z Military Photos.net, Army.Forces.gc.ca a Wikipedie.

Autor: Redakce Specwar | Vloženo 28. 6. 2008