MARPAT - Specwar.info 

MARPAT

USMC
Americký mariňák. Okinawa, Japonsko, říjen 2007. (Zdroj: USMC.mil.)

MARPAT: Marine Pattern Camouflage

Vývoj maskování MARPAT odstartoval na počátku roku 2000 s jasným cílem – vytvořit nový a lepší maskovací vzor pro americkou námořní pěchotu (USMC). Proces začal studiem více jak sta již dostupných vzorů. Poradci z řad USMC nakonec vybrali pro další vývoj tři vzory: vietnamské „tygří pruhy“, komerční verzi „tygřích pruhů“ a rhodéskou verzi britského DPM (Disruptive Pattern Material). Tyto tři vzory byly dále postoupeny do textilní továrny, kde byly oskenovány a digitálně upraveny. Postupně se ukázalo, že pro další vývoj maskování bude nejvhodnější použít rhodéský DPM. Stalo se tak navzdory tomu, že podle některých by si námořní pěchota zasloužila něco originálnějšího, než jen upravený již existující vzor. Jelikož v té době již kanadská armáda disponovala maskovacím vzorem CADPAT, navázali Spojené státy a kanadská vláda spolupráci, díky níž postupně vznikl vzor MARPAT.

MARPAT je pixelový (digitální) vzor skládající se ze čtverečků různých barev, jejichž složení se podle verze pro různá prostředí liší. Nový maskovací vzor byl oficiálně označen jako Marine Corps Combat Utility Uniform Pattern a do armády se začal zavádět v roce 2002 a na konci následujícího roku se už dostal do Iráku.

Zpočátku existovaly tři MARPAT vzory: Woodland, Desert a Urban – lesní, pouštní a městský. Lesní vzor se skládá z černých, zelených, hnědých a béžových čtverečků. Městský vzor se zatím nedočkal schválení pro zavedení do armády. Později přibyl do série marpat vzor určený do sněhem pokrytých oblastí.

Marpat
MARPAT woodland, desert a urban.

Nejen tento, ale i další digitální vzory jsou podstatně efektivnější než standardní uniformy. Napodobují totiž více přírodu – mají strakatou texturu a hranice mezi barvami se z vnějšího pohledu prolínají a tudíž do bojového prostředí lépe zapadnou. Proto postupně i další armády vyvíjejí vlastní digitální vzory. Jako příklad lze uvést estonský ESTDCU či italský Vegetato.

Uživatelé uniforem ve vzoru MARPAT

  • Vlajka USA - USMC;
  • Vlajka Bosna a Hercegovina - ozbrojené síly;
  • Vlajka Dominikánská republika - armáda;
  • Vlajka Kypr Kypr - některé speciální jednotky;
  • Vlajka Ekvádor - armáda;
  • Vlajka Gruzie - ozbrojené síly;
  • a další.

MARPAT woodland

MARPAT
USMC v uniformách v maskování Marpat woodland. (Zdroj: Wikipedia.org.)

MARPAT desert

MARPAT
Mariňák oblečený do Marpat desert. (Zdroj: neznámý.)

MARPAT snow

MARPAT
USMC v uniformách v maskování Marpat snow. (Zdroj: Wikipedia.org.)

Autor: Redakce Specwar | Vloženo 26. 6. 2008, poslední aktualizace 5. 6. 2010