MultiCam

MultiCam
Američtí Rangers při testování uniforem ve vzoru MultiCam. (Zdroj: Wikipedie.)

MultiCam je univerzální maskovací vzor, který je efektivní v různorodých prostředích, ve všech ročních dobách a za jakýchkoliv světelných podmínek. Byl vyvinut firmou Crye Associates ve spolupráci s US Army Natick Soldier Research Center. Jednalo se o experiment, který měl vyzkoušet, zda je možné vytvořit jeden všestranný kamuflážní vzor použitelný v mnoha odlišných prostředích.

Malá společnost Crye Associates se sídlem v New Yorku vznikla v roce 2000 a o rok později vyhrála kontrakt na účast v americkém armádním projektu „Škorpion“, což byla první fáze dlouhodobějšího programu Objective Force Warrior, později pozměněného na Future Force Warrior. Účast firmy Crye spočívala v kompletní renovaci uniforem a vybavení, které nosí vojáci do boje. Jedním z mnoha vylepšení se stal i nový kamuflážní vzor. Společnost Crye společně s US Army Natick Soldier Research Center vyvinula vzor (podle projektu) neoficiálně označovaný jako „vzor Škorpion“ (Scorpion pattern), který se stal základem pro nový maskovací vzor MultiCam, který nyní vyrábí Crye Precision, což je nově založená odnož Crye Associates. Zatímco Crye Associates se zabývá designem a navrhla jak vzor MultiCam, tak další vybavení, Crye Precision tyto návrhy realizuje a vyrábí.

Vzor MultiCam je výsledkem téměř dvouletého usilovného vývoje a testování jak společností Crye, tak armádou. Jak již název napovídá, je navržen tak, aby fungoval ve všech prostředích, a podle původního záměru měla nahradit kamufláž Woodland a tří-barevný Desert. Přestože v armádních zkouškách dosáhla vynikajících výsledků, rozhodla se armáda nakonec pro novou Army Combat Uniform (ACU) šedých barev, která vychází ze vzoru Marpat užívaného námořní pěchotou. Důvodem zrušení zakázky pro Crye byly pravděpodobně finance, jelikož uniforma MultiCam je přibližně dvakrát dražší než ACU. Nicméně armáda jednala zjevně nerozvážně, jelikož nyní si na maskovací schopnosti ACU mnoho vojáků stěžuje a naproti tomu na MultiCam jsou slyšet pozitivní ohlasy.

V současnosti je MultiCam používán některými jednotkami amerického Velitelství speciálních operací a některými soukromými vojenskými agenturami, jako je například Blackwater Worldwide. Dále se s kamufláží počítá v projektu americké armády Future Force Warrior.

Designérům po celém světe se doposud podařilo navrhnout mnoho vynikajících maskovacích vzorů, nicméně tyto vzory byly vždy vázány k určitému prostředí. Naproti tomu MultiCam™ dokáže efektivně krýt v obsáhlé škále přírodních podmínek a to nejen ve spektru viditelného světla, ale zasahuje i do infračerveného.

Vzor přejímá jemné odstíny přírodních barev, čímž se dokonale přizpůsobuje okolním podmínkám. Pokud stojíte v lese pod zelenými korunami stromů, uniforma dostane celkově zelený nádech, zatímco na poušti se výstroj jeví žlutohnědě. Díky této důležité vlastnosti je vzor použitelný v jakémkoli prostředí a jeho účinnost není vázána roční dobou, počasím ani dnem či nocí.

MultiCam Combat Shirt

MultiCam™ Combat Shirt

Crye Combat Shirt je speciálně navrženo pro nošení pod výstrojí. Pokud si obléknete taktickou vestu přes BDU, obvykle si tím nejen zablokujete přístup do některých kapes, ale švy pod vestou mohou být i nepohodlné. Crye Combat Shirt je navrženo tak, aby se těmto problémům předešlo. Navíc je oblast kolem trupu a hrudi (tzn. pod výstojí) zhotovena z lehkého pružného a pohodlného materiálu, který dobře saje pot. Oproti BDU přibyly odnímatelné loketní výstuhy a límeček na zip.

MultiCam Combat Pants

MultiCam™ Combat Pants

Podle mě se jedná o nejpropracovanější vojenské kalhoty na trhu. Jsou výborně uzpůsobeny k pohybu, po celé délce mají postranní zip a další zip umožňuje vykonat potřebu, aniž byste museli sundavat celé kalhoty. Materiál je tvořen 50 % bavlny a 50 % nylonu. Kalhoty obsahují odnímatelné kolenní chrániče.

Crye Precision uvedla na trh více produktů, mezi které patří polní blůza a kalhoty, potah na helmu, kloubouk a další.

Obrazová příloha: MultiCam

MultiCam MultiCam MultiCam MultiCam

(Obrázky pocházejí z Multicam pattern.com.)

Reference:

Autor článku: Redakce Specwar | Článek vložen 17. 7. 2008