Německé maskovací vzory

1. Bundeswehr

Když v roce 1955 vznikl Bundeswehr, používaly se v armádě stále uniformy, které velmi připomínaly uniformy nacistické Waffen-SS. To se příčilo některým protiválečným mozkům, a proto vyfasovala větší část armády celozelený oblek. Maskovací uniformy (ve vzoru Heeres-Splittermuster 31) zůstaly pouze německé pohraniční policii Bundesgrenzschutz.

V sedmdesátých letech již nebylo možné přehlížet výhody maskovacích uniforem. V druhé polovině roku 1976 provedl Bundeswehr ve spolupráci s francouzskou armádou několik testů (Truppenversuch), v nichž porovnával účinnost pěti nově vyvinutých maskovacích vzorů: Sägezahnmuster, Punktmuster, Flecktarn A (klein), Flecktarn B (gross) a Flecktarn C. První čtyři vzory obsahovaly stejné barvy (černou, tmavě a světle zelenou, olivově zelenou a jílovitou), rozdíl mezi vzory spočíval v různých tvarech a velikostech barev (viz. obrázky). Poslední vzor Flecktarn C obsahující tmavě a světle zelenou a olivově zelenou s obdobnými tvary, jako má Flecktarn A, při testech totálně propadl. Hlavním důvodem byl nízký kontrast mezi jednotlivými barvami.

Z testů vyšel nejlépe Flecktarn B, ovšem kvůli průtahům se dočkal definitivního schválení až v roce 1989 a do armády byl uveden následující rok. Důvody, proč trvalo zavedení nového vzoru tak dlouho, nejsou jasné. Někdy se uvádí, že byla snaha, aby zůstal Bundeswehr oblečen do stejných barev jako jeho partneři v Severoatlantické alianci, kteří s výjimkou Francie a Británie také nosili zelené uniformy.

Nasazení německé armády v rámci mise OSN v Somálsku v roce 1993 si nadiktovalo další požadavky. V Bundeswehru dosud chyběla uniforma do suchých oblastí, proto byl vytvořen nový vzor Steppentarn vycházející z klasického Flecktarn. Došlo k částečnému přebarvení a dále k redukci barev z pěti na tři.

Sägezahnmuster punktmuster Flecktarn A Flecktarn B
Zleva: Sägezahnmuster, Punktmuster, Flecktarn A, Flecktarn B.

Flecktarn

Bundeswehr v Bosně
Němečti vojáci v Bosně. (Zdroj: Wikipedia.org.)
Flecktarn
Originální název Tarndruck
Užití Používá německá armáda od roku 1991.
Maskovací vzor Pět barev: Tmavě a světle zelená, šedozelená, jílovitá a černá.

Pouštní Flecktarn

Bundeswehr v Afghánistánu
Němečti vojáci zabezpečující oblast v Afghánistánu. (Zdroj: Reuters/Daylife.)
Flecktarn
Originální název ???
Užití Používá německá armáda (Bundeswehr). Poprvé se vzor objevil během intervence OSN v Somálsku v roce 1993.
Maskovací vzor Tři barvy: nahnědlé pozadí se zelenými a hnědými fleky. Vzor vychází ze standardního německého pětibarevného Flecktarn, kde byla černá barva nahrazena zelenou (13,3 %), všechny odstíny zelené jemně nahnědlou barvou (69,2 %) a hnědá zůstala (17,5 %).

Schneetarn

Schneetarn
Schneetarn. (Zdroj: KivelaOutdoor.com.)
schneetarn
Originální název ???
Užití Podle některých zdrojů byl Schneetarn vyvinut horskou válečnou školou Gebirgsjägerschule kolem roku 1963 a z počátku ho používaly pouze jednotky Gebirgsjäger. Nicméně schneetarn má výrazně lepší maskovací vlastnosti než více rozšířená celobílá uniforma, proto jí postupně nahrazuje i v dalších ozbrojených složkách.
Maskovací vzor Bílé pozadí s tmavě zelenými „škrábanci“.

Zelt Tarnmuster (verze jarní/letní a podzimní/zimní)

Zelt Tarnmuster
Zelt Tarnmuster.

Tento vzor byl vyvinut po druhé světové válce. Bundeswehr ho zavedl roku 1956 a vyráběl z něj látku na stany. Někteří si pak z této látky svépomocí ušili potahy na helmy a v některých případech i blůzu a kalhoty. Tento vzor však nikdy nesloužil pro oficiální uniformy.

Navzdory faktu, že vzor vznikl až po válce, nosili ho ve filmu A Bridge Too Far příslušníci Waffen-SS.

2. Bundesgrenzschutz

Většina evropských zemí má svou pohraniční stráž oddělenou od armády a policie, nejinak je tomu i v Německu. Německá pohraniční stráž Bundesgrenzschutz vznikla v roce 1951, což je o několik let dříve než Bundeswehr. Pod Bundesgrenzschutz patří například elitní protiteroristická jednotka Grenzschutzgruppe 9 (GSG 9).

V době svého vzniku přejala Bundesgrenzschutz maskovací vzory odvozené od předválečného vzoru Heeressplittermuster 31, ale již rok nato tuto kontinuitu přerušila a přešla na maskování vycházející pravděpodobně od Wehrmachts-Sumpfmuster 44.

V letech 1959 až 1976 Bundesgrenzschutz postupně vystřídala tři verze maskovacích vzorů Sumpfmuster:

Bundesgrenzschutz Sumpfmuster Bundesgrenzschutz Sumpfmuster Bundesgrenzschutz Sumpfmuster
Postupný vývoj maskovacího vzoru Sumpfmuster.

Autor článku: Redakce Specwar | Článek vložen 12. 1. 2010