Charles Alvin Beckwith - Specwar.info 

Charles Alvin Beckwith

Charles Beckwith
Charles Beckwith. (Zdroj: neznámý.)

Plukovník Charles Alvin Beckwith (22. leden 1929 - 13. červen 1994), známý jako „Chargin Charlie“, byl povoláním americký voják a vietnamský veterán, obdařen důvěrou ve vytvoření Delta Force, součásti americké armády. Přestože před ním mají nejen příslušníci speciálních sil velkou úctu, široká veřejnost ho zná především kvůli nešťastné operaci Eagle Claw v Íránu v roce 1980.

V červnu roku 1962 byl ze své služby u 7. skupiny speciálních sil odvelen k britskému 22. pluku SAS. Tento pobyt se pro něho stal zlomovou zkušeností. Beckwith mohl porovnat formálnost a byrokratičnost panující na Fort Bragg s poměry v SAS, které měly daleko k tvrdé disciplíně a důslednému rozlišování mezi důstojníky a nižšími hodnostmi. K mnohem neformálnějšímu postoji také přispívaly pravidelné sobotní posezení. Beckwith odešel z této jednotky opravdu ohromen. Americké armádní speciální síly se sice v tomto období na nekonvenční válčení zaměřily, nicméně Beckwitha velmi nadchla široká flexibilita SAS a její schopnost provádět přímé akce.

V roce 1965 velel ve Vietnamu 250členné jednotce speciálních sil s krycím názvem Projekt Delta. Ta měla za úkol zachránit Zelené Barety z pevnůstky Plei Me. Beckwith a ostatní záchranáři zde zůstali a bojovali dalších osm dní, dokud nepřátelé neodjeli.

Na konci roku 1965 byl velmi těžce raněn, když mu při letu helikoptérou během mise prostřelila kulka břicho. Beckwith přežil hlavně díky svému jedinečnému a nepoddajnému odhodlání. Po zotavení převzal armádní školu Rangers na Floridě a původní školu, která vycházela z psaných zkušeností získaných ve druhé světové válce, přebudoval a zaměřil na potřeby války ve Vietnamu.

Beckwithovi nadřízení nyní věnovali pozornost jeho návrhu na vytvoření americké proti-teroristické jednotky a v roce 1974 byl osloven, aby svůj plán realizoval. Delta Force oficiálně vznikla na setkání vysokých důstojníků na Fort Benning v roce 1976. Becwith byl povýšen na plukovníka. Jednotku umístil na nepopulárním místě - ve vojenské věznici na Fort Bragg. Její vysoké ploty zajišťovaly potřebnou bezpečnost pro tajný výcvik. Vězni byli přesunuti do vězení v blízkém městě.

Hlavní úkoly Delta Force spočívaly v záchraně rukojmích, barikádových operacích a specializovaném průzkumu. Její první mise (výše uvedená operace Eagle Claw) skončila totálním selháním, ne příčinou nedostatků jakékoli jednotky, ale kvůli špatné práci několika helikoptér a nedostatku pilotů vycvičených k takovýmto operacím. Po „debaklu v poušti“ byla vytvořena 160th SOAR, aby kdekoli na světě poskytovala přepravní kapacitu jednotce Delta Force a případně dalším speciálním silám. Delta Force se po svém vzniku vyšplhala mezi celosvětově uznávané protiteroristické jednotky (jako je například britská SAS, australská SAS, francouzská GIGN, německá Grenzschutgruppe 9 a Kommando Spezialkräfte, či izraelská Sajeret Matkal).

Plukovník Beckwith je držitelem Distinguished Service Cross, Stříbrné hvězdy, Bronzové hvězdy a Purpurového srdce.

Jeho ostatky jsou uloženy ve Fort Sam Houston National Cemetery, San Antonio, Texas.

Reference

Autor: Redakce Specwar | Vloženo 9. 1. 2010 |