Otto Skorzeny - Specwar.info 

Otto Skorzeny

Otto Skorzeny
Otto Skorzeny. (Zdroj: wikipedia.)

Otto Skorzeny (12. jún 1908 Viedeň – 5. júl 1975 Madrid) predstavoval jedného z najznámejších veliteľov nemeckých jednotiek Waffen SS a jeho meno sa stalo symbolom nemeckých špeciálnych operácií.

V jeho životopise môžeme nájsť viacero neočakávaných informácií. Napríklad známy nemeckí veliteľ v skutočnosti nebol Nemec, ale Rakúšan. Taktiež jazva na jeho tvári nie je pamiatkou na žiadnu bojovú misiu, ale na súboj v šerme, ktorému sa za mlada venoval.

Po skončení technickej univerzity si založil súkromnú firmu. Jeho vojenská kariéra v špeciálnych jednotkách nebola nijak priamočiara. Spočiatku sa pokúšal o kariéru v radoch letectva, no jeho žiadosti boli vždy zamietnuté a tak sa rozhodol pre kariéru v radoch Waffen SS. Spočiatku bol priradený k divízii Leibstandarte a neskôr k Das Reich. Na východnej fronte utrpel zranenie a bol preradený k pomocným jednotkám.

Jeho hviezda začala stúpať v roku 1943, keď pristúpil na Hitlerov návrh zorganizovať a vykonať operáciu zameranú na oslobodenie zajatého talianskeho diktátora Benita Mussoliniho. Riskantná operácia slávila úspech a Skorzeny sa stal mužom, ktorého prehrávajúce Nemecko potebovalo. V septembri 1944 viedol operáciu Panzerfaust, ktorá opäť ovplyvnila priebeh vojny – šlo o zorganizovanie prevratu v maďardskej Budapešti, čo znamenalo pokračovanie boja maďarskej armády na strane Nemecka.

Krátko na to bol Skorzeny poverený vedením jednej z najkontroverznejších operácií v jeho kariére. Počas operácie v Ardenách viedol diverzné operácie v hĺbke nepriateľského územia. Počas misie menili dopravné značenie v oblasti a prerušovali kominokačné spojenie. Za sporné je považované používanie amerických uniforiem nemeckými vojakmi. Ďalšia operácia ale už úspechom neskončila. Šlo o obsadenie a zničenie mostu pri Remagene. V samom závere roku 1944 bol Skorzeny poverený zorganizovaním tzv. Stíhacích zväzov SS (SS-Jagdverbänd), ktoré mali viesť partyzánsku vojnu proti Sovietom za východnou frontou.

Po vojne Skorzeny skončil v americkom zajatí. V januári 1948 bol v Uhorskom Hradišti vydaný na Skorzenyho zatykač, no skôr ako by OSN dojednala vydanie na základe dohody o vydávaní vojnových zločincov, dokázal Skorzeny zo zajatia utiecť a uchýlil sa do Španielska. V povojnovom obobí praccoval pre egyptskú a argentínsku vládu a v Španielsku bol úspešný inžinier.. Počas Studenej vojny bolo pozastavené vydávanie hladaných zločincov medzi Západom a Východom, vďaka čomu sa Skorzeny voľne pohyboval po Európe.

Otto Skorzeny bol onoho času označovaný za najnebezpečnejšieho muža Európy. Dodnes mnohí veria, že operácie, ktorým velil ani zďaleka neodrzadlili jeho talent v plnej miere.

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | VloĹľeno 26.02.2014 |