Profil jednotky

Rota Commando č. 601 je špeciálna jednotka argentínskej armády. Založená bola 5. januára 1982 a jej predchodcom bola Equipo Especial Halcón 8. Počas vojny o Falklandy jej velil major Mario Castagneto. Rota bola rozdelená do troch útočných oddielov a dosiahla niekoľko úspechov. Pri Pot Howard sa jej podarilo zostreliť britské lietadlo Harrier GR3 a pri hrebeni Many Branch porazila hliadku britskej SAS, pričom v boji bol zabitý aj britský kapitán Gavin Hamilton.

K ďalšiemu stretu s britskými vojskami došlo 7. júna keď bolo odhalené britské pozorovacie stanovisko pri moste cez rieku Murrell severozápadne od Stanley. Nasledovala štyridsať minút trvajúca prestrelka, po ktorej sa hliadka britského 3. práporu výsadkového pluku musela stiahnuť, pričom za sebou zanechala veľké množstvo svojho vybavenia. V dôsledku prestrelky museli britské vojská vybudovať svoje pozorovacie stanovisko omnoho bližšie vlastných línií.

V súčasnosti je rota umiestnená na základni Campo de Mayo a je podriadená Fuerza de Despliegue Rápido (ang. Rapid Deployment Force, slov. Jednotka rýchleho nasadenia) a je súčasťou Agrupación de Fuerzas de Operaciones Especiales (ang. Special Operations Forces Group, slov. Skupina síl pre špeciálne operácie).

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článok vložený 29.03.2014