ČR - vlajka

Čínske špeciálne jednotky

Profil jednotky

Čínske špeciálne jednotky predstavujú vetvu pozemných síl čínskej ľudovej armády určené pre nekonvenčné vedenie boja, špeciálne a protiteroristické operácie. Väčšina informácií, vrátane počtu príslušníkov, o čínskych špeciálnych jednotkách podlieha utajeniu, no ich počet sa odhaduje na 7 000 – 14 000 mužov.

Čínska ľudová armáda si začala uvedomovať potreby výcviku špeciálnych jednotiek v priebehu 80. - tych rokov. Do tej doby sa doktrína krajiny opierala o masové nasadenie “ľudovej armády“. No v danom období prestávala byť potreba nasadenia mnohomiliónovej armády reálna a vojenské plánovanie sa zameralo skôr na menšie lokálne konflikty v blízkosti hraníc s nasadením moderných technológií.

Prvýkrát sa začalo vo väčšej miere verejne hovoriť o čínskych špeciálnych jednotkách v roku 2008, keď sa stali súčasťou čínskeho príspevku do operácií OSN proti somálskym pirátom. Jednotlivé čínske vojenské regióny majú svoje vlastné špeciálne jednotky:

- Guangzhou – v tomto rgióne vznikla v roku 1988 prvá “špeciálna prieskuná jednotka“ a v roku 2000 sa stala prvou čínskou špeciálnou jednotkou schopnou operovať na zemi, vo vzduchu a na mori.

- Chengu – tunajšia jednotka je prezývaná Sokol a založená bola v roku 1992. Jednotka sa špecializuje na vyhľadávanie a lokalizáciu cieľov, vzdušné výsadky, ofenzívne útoky a evakuáciu z oblasti bojov. Jej meno sa často spája s testovaním experimentálnych zbraní a novýc taktických postupov.

- Peking – jednotka dislokovaná v hlavnom meste sa považuje za jednu z najlepšie vybavených jednotiek v Číne.

- Nanking – k dispozícii sú špeciálne jednotky Oskar a Lietajúci drak.

Hongkongská rota špeciálnych operácií – prezývaná aj “5 minute response unit“. V jej podriadenosti je aj Čata rýchlej reakcie v Macau.

Okrem menovaných má čínska armáda k dispozícii špeciálne jednotky aj v regiónoch Lanzhou a Shenyang.

Čínske špeciálne jednotky sa v posledných rokoch zúčastnili niekoľkých medzinárodných súťaží. Jeda z nich sa konala v roku 2009 aj na Slovensku, kde čínski vojaci získali v 13 disciplínach osem prvenstiev a šesťkrát sa umiestnili na druhom mieste. Jej odstrelovači sa v roku 2010 uimestnili na Svetovom pohári na treťom mieste a ďalší rok si odniesli z pretekov prvenstvo.

Autor článku: Tomáš Beňuš | Poslední aktualizace 10.04.2014