Guatemala

Kaibil (Kaibiles)

motto: Pokud postoupím, následuj mě. Pokud zastavím, pobídni mě. Pokud ustoupím, zabij mě.

Kaibiles (Kaibil)
Guatemalské speciální síly.

Profil jednotky

Kaibil, nebo také Kaibiles, jsou speciální operační síly guatemalské armády. Specializují se na boj v džungli a protipovstaleckou činnost. Řadí se k nejlépe vytrénovaným vojákům na světě, přičemž jejich výcvik je extrémně tvrdý. Jsou přezdívání jako „vraždící stroje“. Za vlastní povahu jednotky dostatečně mluví jejich motto: „Pokud postoupím, následuj mě. Pokud zastavím, pobídni mě. Pokud ustoupím, zabij mě.“ (španělsky: Si avanzo...Sigueme. Si me detengo...Apremiame. Si retrocedo...Matame.)

Přestože v minulosti sloužili Kaibiles jako protipovstalecká jednotka, nyní se orientují na boj s terorismem, řešení únosů a potírání drogového obchodu.

Mise

  • primární mise: boj v džungli, protipovstalecký boj
  • sekundárí mise: boj s terorismem, potírání obchodu s drogami

Vytvoření a zrušení

  • vytvoření: 5. prosince 1974
  • přejmenování: 5. března 1975 - jednotka přejmenována na Kaibil

Umístění

  • Oblast Poptún, El Petén, Guatemala
Kaibiles (Kaibil)
Kaibiles. (Zdroj: neznámý.)

Historie

5. prosince 1974 vytvořila guatemalská vláda školu Escuela de Comandos pro elitní skupinu, aby se vypořádala s partyzánským hnutím URNG (Unidad Revolucionaria Nacional Guatemalteca), se kterým se potýkala čtyři desetiletí. Za tři měsíce na to, 5. března 1975, ji přejmenovala na Speciální výcvikové středisko Kaibil, španělsky Centro de Adiestramiento y Operaciones Especiales Kaibil. Název „Kaibil“ byl odvozen od jména Kaibil Balam, což byl panovník ze západního pohoří Guatemaly, který nikdy nebyl španělskými dobyvateli polapen. V jazyce Quiche znamená Kaibil „nejsilnější muž“.

Během občanské války trvající 35 let se jednotky Kaibil nechvalně proslavily některými masakry na civilistech, jako například v prosinci 1982 masakrem Dos Erres, při němž bylo zabito přes 200 lidí včetně žen a dětí. Masakr byl součástí vládní válečné politiky „spálené země“.

V prosinci 1996 se síly Kaibil po uzavření míru přeorientovali na boj s drogovým obchodem a kriminalitou.

V současnosti působí jednotky Kaibil v Demokratické republice Kongo, kde jsou součástí mírových sil OSN. 23. ledna 2006 se Kaibil účastnila mise s cílem zajmout, popřípadě zabít, zástupce velitele ugandské odporové armády (LRA). V národním parku Garamba ovšem jednotka padla do léčky partyzánů a byla rychle přečíslena. Následnou několika hodinovou přestřelku nepřežilo osm členů Kaibil a dalších pět vyvázlo se zraněním.

Kaibiles (Kaibil)
Kaibiles. (Zdroj: neznámý.)

Organizace (prosinec 1988)

Jednotka se skládá ze dvou operačních skupin a jedné jednotky pro výcvik a zálohu. Každá skupina obsahuje 162 vojáků, kteří jsou uskupeni do čtyř čet po 38 mužích. Každá četa je dále tvořena třemi až čtyřmi devítičlennými družstvy, přičemž všechny družstva mají svého velitele a dva střelecké týmy po čtyřech mužích.

Kaibiles (Kaibil)
Kaibiles. (Zdroj: neznámý.)

Vybavení: výzbroj

  • samopal MAG58
  • karabina M4, M16A2
  • podvěsný granátomet M203 (pod M16A2)
  • samopal MP12
  • puškové granáty a minomety SOLTAM (ráže 60 mm)
Kaibiles (Kaibil)
Kaibiles. (Zdroj: neznámý.)

Výběr a výcvik

Výcvik jednotky probíhá ve výcvikovém středisku v oblasti Poptún, přibližně 415 kilometrů od hlavního města Guatemaly. Podle směrnic guatemalského Ministerstva obrany je cílem Střediska Kaibil vychovat elitní jednotky commandos. Výběr se koná dvakrát do roka. Někdy se kurzu účastní i vojáci ze zahraničí, kteří přijetí do výcviku chápou jako privilegium a poctu.

Adepti jsou podrobeni osmitýdennímu výcviku, při němž přežívají v extrémních podmínkách. Kurz je rozdělen do tří částí. První trvá 21 dní, během nichž uchazeči získávají základní teoretické a praktické dovednosti a poznávají, jaký vládne v jednotce vojenský duch a jaké zde platí zákony. Druhý, 28denní kurz, se odehrává v džungli. Vojáci jsou vystaveni velice tvrdým podmínkám. V tomto období se učí nezvyklým válečným dovednostem, překonávání přírodních překážek, jako jsou řeky, bažiny či skály, provádění demolicí a likvidování min. V poslední části se vojáci učí jíst hady, mravence a kořínky, získávat vodu z rosy a provádět průniky do nepřátelského území, aby zde doplnili zásoby.

Pokud uchazeč úspěšně dokončí celý kurz, získá hnědý baret. Této vysněné chvíli ovšem předchází ještě některé náročné zkoušky, jako jsou dva dny bez spánku ve vodě, která sahá vojákovi až po krk, slanění po provaze s puškou zavěšenou na rameni a překonání řeky a další.

Výcvik Kaibiles pokračuje a tvrdosti a krutosti rozhodně neubývá: učí se starat o psa, kterého nakonec zabijí, jsou nuceni ukousávat hlavy živých kuřat a podle některých zdrojů se v době války živý i lidským masem. Rovněž jsou známí tím, že se v bitevním poli ošetřují „vlastnoručně“ - pokud je některý člen Kaibil zraněn při přestřelce, vytáhne svůj nůž, na ránu si vyřízne X a pokud zjistí, že je to bezpečné, kulku si vytáhne.

Příslušníci jednotky jsou cvičeni v partyzánském válčení, protipovstaleckých operacích, rozličných vojenských dovednostech, porozumění mapě, psychologické přípravě, vojenskému zpravodajství a kontrašpionáži. Nechybí ani tréning sebeobranného systému, který je znám jako Temv-K'a, školení v komunikačních dovednostech, survival technikách a ve všem ostatním, co je nezbytné znát pro úspěšný boj nejen v džungli.

Během výcviku je každému vojákovi přidělen cuaz (v překladu „bratr“), se kterým tráví celý zbytek kurzu. Všechny činnosti od této chvíle dělají společně: spí, jí a pracují. Pokud jeden z nich udělá chybu, jsou potrestáni oba. Výcvik je extrémně náročný – probíhá ve dne i v noci. Spát je povoleno nejdéle tři hodiny denně a to jen v případě, že si to voják „zaslouží“. Při tréninku se vojáci učí jíst vše, co se pohybuje.

Kaibiles (Kaibil)
Kaibiles. (Zdroj: neznámý.)

Video: Speciální síly centrální Ameriky

Hymna: Los comando ya se van

Saliendo de su base los comando ya se van
Dejando atras mujer, hijos y hogar se van
Sin saber si quiera si van a volver o algun lugar iran
a caer por la patria defender se van
Lealtad valor y sacrificio lema audax
De este grupo de hombres que marchando van
Rompiendo la noche sin descansar cruzando los montes llegando
hasta el mar los comando ya se van.

(Silvido de todo)
Lealtad valor y sacrificio lema audax
De este grupo de hombres que marchando van
Rompiendo la noche sin descansar cruzando los montes llegando
hasta el mar los comando ya se van.

Reference

Autor článku: Redakce Specwar | Poslední aktualizace 6. 12. 2009