Vlajka Irák

Iracké špeciálne sily

Špeciálna republikánska garda
Príslušníci irackých špeciálnych jednotiek (Zdroj: http://www.mintpressnews.com)
Prápor irackých špeciálnych síl

Profil jednotky

Iracké špeciálne jednotky (arab. قوات العمليات الخاصة العراقية ) predstavujú súčasť irackej armády a vznikli v decembri 2003 pod patronátom koaličných vojsk. Jednotka je podriadená Irackému protiteroristickému úradu a v novembri 2009 mala dve brigády.

Počas vlády Saddáma Husajna pochádzala absolútna väčšina príslušníkov špeciálnych jednotiek z radov loajálnych sunitských kmeňov, no v súčasnosti pochádzajú najmä z radov šiitov a Kurdov. Prvých 1 440 príslušníkov špeciálnych jednotiek sa do Iraku vrátilo po dvojročnom výcviku v Jordánsku v novembri 2005.

1. brigáda špeciálnych síl je lokalizovaná v Bagdade. Jej štruktúru tvoria 1. (neskôr premenovaný na 36. “komando“), 2. a 5. prápor, podporný prápor a výcvikový prápor. 2. brigáda špeciálnych síl má štyri prápory (každý s 1 440 príslušníkmi) dislokované v mestách Basra, Mosul, Dijala a Al Asad.

V roku 2008 začali piloti irackého letectva trénovať lety za využitia nočného videnia, čo bol základ pre budúcu podporu špeciálnych operácií. Najlepší piloti pokračovali vo výcviku a boli prevelení k 15. letke používajúcej vrtuľníky ruskej výroby Mi-17.

Iracké špeciálne jednotky sú od svojho vzniku intenzívne nasadzované do boja proti teroristom a povstalcom po celom Iraku a sú považované za najloajálnejšie jednotky.

Referencie:

  • http://en.wikipedia.org/wiki/Iraqi_Special_Operations_Forces
  • http://www.strategypage.com/htmw/htsf/articles/20051117.aspx
  • Autor článku: Tomáš Beňuš | Článek vložen 05. 03. 2014