Vlajka Itálie

26. vrtuľníková jednotka špeciálnych operácií

Profil jednotky

26. letka je špeciálnou jednotkou talianskej armády zameraná na leteckú podporu iných talianskych špeciálnych jednotiek. Jej veliteľstvo je v meste Viterbo neďaleko Ríma. Ide v podstate o taliansky ekvivalent americkej 160th SOAR. Mottom jednotky je Numquam Periculum Sine Periculo Vincitur (slov. Žiadne nebezpečenstvo nemožno prekonať bez nebezpečenstva).

Jednotka je schopná vykonávať letecké operácie bez ohľadu na počasie a dennú dobu. Pred rokom 2004 bola podriadená Parašutistickej brigáde Folgore v meste Piza. Výcvikový program je nesmierne náročný a jeho základnú časť musia adepti absolvovať spolu s uchádzačmi o členstvo v iných armádnych špeciálnych jednotkách. Prvá časť výcviku sa zameriava na fyzickú zdatnosť. Druhá je zameraná na plnenie rôznych úloh pod vplyvom emočného a fyzického stresu. Po zvládnutí tejto výberovej časti sú úspešní ucádzači zaradení do výcvikového programu, ktorý trvá 31 týždňov. Každý uchádzač musí absolvovať výsadkársky výcvik, zvládnuť rôzne techniky komunikácie a bojovú prípravu.

Jednotka sa zúčastnila viacerých medzinárodných vojenských misií, napr. operácie Roster Hope v Somálsku, či vojnách v Iraku a Afganistane.

Reference

Autor článku: Tomáš Beňuš | Poslední aktualizace 18.04.2014