Jahalom | Specwar.info || 
Izrael - vlajka

Jahalom

Jahalom
logo jednotky Jahalom. (Zdroj: wikipedia)

Profil jednotky

Jahalom (slov. Diamant) je špeciálna jednotka izraelského ženijného zboru. Medzi úlohy jednotky patria protiteroristické operácie, presné demolácie, zneškodňovanie výbušných nástrah (EOD), podvodné sabotáže, vyhľadávanie a ničenie pašeráckych tunelov, vývoj nových metód bola proti EOD či výcvik ďalších izraelských jednotiek v boji proti EOD.

Jednotka Jahalom a jej činnosť podlieha prísnemu utajeniu, preto o jej operáciách je k dispozícii minimum informácií. Pravdepodobne často spolupracuje s jednotkami ako sú Sajeret Matkal alebo Sajeret 13. Väčšinu svojho príslušenstva jednotka vyvinula sama, resp. sa na vývoji podielala, a svoje produkty prísne utajuje, aby bolo pre nepriateľov ťažšie ich prekonať.

Jaholom sa skladá z viacerých menších jednotiek s užšími špecializáciami. Jednou z nich je Jael (slov. Kozorožec), ktorá sa špecializuje na operácie vo veľkej vzdialenosti. Medzi jej činnosti patrí demolácia stavieb, ktorá spravodajci informujú aj skrýše zbraní, ako aj pašerácke tunely.

Jachsap je jednotka, ktorá sa špecializuje na boj proti EOD. Demoluje aj nevybuchnutú muníciu vypálenú na izraelské územie. Pri svojej činnosti často využíva obrnené buldozéry.

Samúr (slov. Lasička) vznikla v roku 2004 s cieľom vytvoriť samostatnú špecializovanú jednotku určenú na boj s pašeráckymi tunelmi.

Midron Mušlan (slov. Zasnežený svah) je jednotka špecializujúca sa na vytváranie priechodov v budovách.

Hevzek (slov. Svietidlo) bola jednotka využívajúca roboty. Pravdepodobne už bola rozpustená.

Výzbroj jednotky je pestrá, no základom sú karabiny M4 a guľomety IMI Negev. V nebezpečných oblastiach sa využívajú obrnené buldozéry D9, obrnené transportéry Puma, Nakpadon a Nakpuma prispôsobené potrebám jednotky.

Výcvik jednotky je mimoriadne náročný. Uchádzač musí najprv prejsť základným výcvikom izraelskej armády Tironut, kde velitelia vvyberú vhodných uchádzačov pre ďalšiu fázu Gibbush, čo je päť dní trvajúci fyzický a psychický test v ťažkých podmienkach. Úspešní uchádzači postúpia do ďalšej fázy výcviku, ktorá trvá rok. Celý výcvik trvá 1,4 roka.

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | Vložené: 19.04.2014