Oketz | Specwar.info || 
Izrael - vlajka

Oketz

Profil jednotky

Jednotka Oketz (hebr. יחידת עוקץ , niekedy označovaná aj ako jednotka K-9) môže vystopovať svoju históriu do roku 1939, keď vznikla ako špeciálna jednotka popri židovskej polovojenskej oganizácii Haganah z ktorej neskôr vznikla izraelská armáda.

V roku 1954 došlo k jej rozpusteniu, no znovu bola sformovaná v roku 1974 pod velením Jossiho Labocka. Jednotka sa od začiatku špecializovala na bojové nasadenie psov. Spočiatku boli cvičené na napádanie únoscov, no postupom času sa spektrum plnených úloh začalo značne rozširovať. Dnes sa používajú na prenasledovanie unikajúcich osôb, hladanie dier v obranných múroch pozdĺž izraelsých hraníc, hladanie zbraní, munície i výbušnín, ako aj hladanie nezvestných osôb (napr. v zrútených budovách). Jednotka bola intenzívne využívaná počas izraelskej intervencie v Libanone.

Jednotliví členovia Oketzu s ich psami sú často priraďovaní do podriadenosti iných izraelských jednotiek, ktoré aktuálne potrebujú ich služby. Jednotka síce nie je v podriadenosti výsadkovej brigády, no využíva jej červené barety a vítanie nových členov jednotky taktiež prebieha na veliteľstve výsadkovej brigády. Väčšina rekrutov ale pochádza z pešej brigády Kfir.

Pokiaľ ide o psov, väčšinou ide o belgických ovčiakov, nemeckých ovčiakov a rottweilerov. Pri týchto plemenách je ideálny pomer sily a hmotnosti a sfarbenie ich srsti ich robí menej náchylným k úpalom.

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | Vložené: 29. 03. 2014