Sajeret Egoz | Specwar.info || 
Izrael - vlajka

Sajeret Egoz

logo Sajeret Maglan
Maskovaní príslušníci Sajeret Egoz. (Zdroj: wikipedia)

Profil jednotky

Sajeret Egoz je špeciálna jednotka izraelských pozemných síl. Špecializuje sa na povstalecký a protipovstalecký boj. Formálne je súčasťou Golanskej brigády. Tá spadá pod Severné veliteľstvo, no jednotka v dnešnej dobe de facto pôsobí kdekoľvek.

Do roku 2000 bojoval Sajeret Egoz najmä proti libanonskému hnutiu Hizballáh. Po stiahnutí izraelských vojsk z južného Libanonu sa ťažisko operácií presunulo na Západný breh a do Gazy. V rokoch 2003 a 2004 zabránil Egoz viacerým teroristickým útokom, ako akákoľvek iná izraelská jednotka.

Prvopočiatky Sajeret Egoz siahajú do roku 1956, no v roku 1964 bola zapletená do prípadu priateľskej paľby, čo viedlo k reorganizácii jednotky. Po Šesťdňovej vojne (1967) sa rady Egozu rozšírili a dosiahli veľkosť práporu, no po Jom Kippurskej vojne (1973) bola jednota rozpustená z dôvodu nedostatku mužov v iných jednotkách. K obnoveniu Egozu vo veľkosti roty došlo v roku 1995, pričom väčšina mužov pochádzala z jednotky Šimšon. Veliteľ pochádzal z rád námorných commandos, odkiaľ boli prevzaté mnohé prvky.

Základný výcvik zahŕňal základné prvky bojovej činnosti a po úspešnom absolvovaní museli uchádzači prejsť pohovormi u izraelskej rozviedky. Druhá časť výcviku zahŕňa mnohé disciplíny, ako kamufláž, šoférovanie terénnych vozidiel, prepady, velenie malým jednotkám, výsadkársky či prieskumnícky výcvik, ako aj vysokohorský výcvik, čo je dané terénom v pôvodnom pôsobisku jednotky. Samozrejmosťou je schopnosť ovládať zbrane ruskej výroby používané nepriateľom. Podľa dostupných informácií počas bojov proti Hizballáhu v roku 2006 bolo päť členov jednotky zabitých a šesť zranených.

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | Vložené: 26. 02. 2014