Sajeret Golany | Specwar.info || 
Izrael - vlajka

Sajeret Golany

Profil jednotky

Sajeret Golany je izraelská špeciálna jednotka založená v roku 1951. Jej pôvodný názov znel “Machleket Siyur Meyuchedet “, teda Špeciálna prieskumná čata a bola podriadená 1. pešej brigáde Golany. Už od začiatku svojou činnosťou značne presahovala spektrum prieskumných úloh. Pôsobila po celom Izraeli, ale aj v Libanone, Sýrii, či Ugande.

Sajeret Golany prešla niekoľkými krvavými bitkami. Počas Jom Kippurskej vojny bola hora Hernon obsadená sýrskym elitným 82. výadkovým plukom, a práve Sajeret Golany dostala za úlohu sýrskych výsadkárov vytlačiť. Vojaci zahájili výstup 21. októbra 1973 o 20:00, pričom k stretu s nepriateľom došlo o 02:00 ďalšieho dňa. O 07:30 už mala jednotka vybudované pevné postavenie a silnou paľbou donútila mnoho obrancov utiecť alebo sa vzdať. Izraelská vlajka bola vstýčená o 11:00, no za cenu 55 mŕtvych a 79 zranených. Srteľne zranený bol aj veliteľ jednotky kapitán (posmrtne povýšený na majora) Vinnik. Bol zranený už v prvých fázach bojov, no odmietol bojisko opustiť a naďalej viedol svojich mužov.

Výber a výcvik nových uchádzačov je nesmierne náročný. Budúci členovia jednotky musia dokonale zvládnuť rôzne techniky výsadku, prácu s výbušninami, techniky úteku a úniku atď. Samzrejmosťou na dnešnom bojisku je dokonale zvládnutá technika boja v zastavanom prostredí. Po úspešnom zakončení výcviku dostanú noví členovia sponu s lietajúcim tygrom. Ten je symbolo jednoty od jej vzniku. Preto je jednotka neoficiálne prezývaná Ha'Namer Ha'Me'ufaf - lietajúci tigry.

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | Vložené: 19.04.2014