Sajeret Maglan | Specwar.info || 
Izrael - vlajka

Sajeret Maglan

logo Sajeret Maglan
Logo Sajeret Maglan. (Zdroj: wikipedia)

Profil jednotky

Izraelská špeciálna jednotka Sajeret Maglan (známa aj ako Jednotka 212) predstavuje jednu z najutajovanejších zložiek izraelskej armády. Jej cieľom je pôsobenie v hĺbke nepriateľského územia za použitia moderných technológií. Meno jednotky je odvodené od vtáka ibis – po hebrejsky maglan.

O konkrétnych operáciách jednnotky nie sú k dispozícii pochopiteľne prakticky žiadne overené informácie. Verejne sa o nej začalo hovoriť počas vojny proti libanonskému hnutiu Hizbaláh v roku 2006. Charakteristické oblečenie členov jednotky pozostáva z červeného baretu a hnedej obuvy. Podobne ako v prípade známejšej sesterskej jednotky Sajeret Matkal, aj príslušníi Sajeret Maglan podstupujú výcvik (aj) na základniach izraelských výsadkárov, no nespadajú pod velenie výsadkárskej brigády. Jednotka je v priamej podriadenosti generálneho štábu armády.

Výcvik je považovaný za jeden z najnáročnejších v rámci izraelskej armády a prejde ním teda len malá časť úchádzačov. Trvá dohromady dvadsať mesiacov, z čoho šesť je venovaných základnému bojovému výcviku a zvyšných štrnásť špecializovanému vedeniu boja.

Ako už bolo spomenuté, konkrétne informácie o nasadení jednotky nie sú k dispozícii. Špekuluje sa o možnom zapojení do “lovu na SCUD – y“ v roku 1991 počas Prvej vojny v zálive, no zrejme ide len o špekulácie. Ako veľmi úspešné je hodnotené pôsobenie na území Libanonu v roku 2006. Počas operácie Beach-Boys bolo zničených 250 cieľov, medzi nimi aj štyridsať odpaľovacích zariadení pre rakety.

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | Vložené 22. 02. 2014