Šaldag | Specwar.info || 
Izrael - vlajka

Šaldag

Profil jednotky

Jednotka Šaldag (označovaná aj ako jednotka 5101, hebr.  שלדג‎ v preklade Rybárik) predstavuje špeciálnu jednotku izraelského letectva. Je umiestnená na leteckej základni Palmachim.

Založená bola v oku 1974 po Jom Kippurskej vojne Mukim Betzerom, veteránom z jednotky Sajeret Matkal. Spolu s niekoľkými ďalšími operatívcami založil jednotku Šaldag, ktorá spočiatku pôsobila ako záložná rota Sajeret Matkal, no nakoniec sa osamostatnila a bola prevelená pod izraelské letectvo.

Hlavným poslaním jednotky je infiltrovanie neznámych oblastí a prieskum, príprava pristávacích zón, riadenie letovej prevádzky, ako aj útočné operácie. Štandardnú výzbroj tvoria americké M4/16 s podvesenými granátometmi M203, pištole Glock 17 a odstrelovacie pušky Mauser SR 82/86.

Šaldag bol prvýkrát vo väčšej miere nasadený v boji počas operácie Litani v roku 1978 na území južného Libanonu. Na verejnosť sa dostali informácie o jednom incidente počas prieskumu v okolí mesta Hasbija. Hliadka bola odhalená a jej veliteľ prišiel o nohu keď stúpil na mínu. Napriek tomu sa podarilo jednotke odpútať a bez ďalších strát stiahnuť do bezpečia bez toho, aby za sebou zanechala svojich členov alebo vybavenie. V roku 1984 sa podielala na operácii Mojžiš, počas ktorej boli zo Sudánu evakuovaní etiópski židia počas hladomoru. Podobný charakter mala operácia Šalamún z roku 1991, keď došlo k evakuácii 14 000 etiópskych židov do Izraela.

V rokoch 1982 až 2000 sa jednotka opäť vrátila do južného Libanonu, kde sa zúčastnila na operáciách Zodpovednosť a Hrozno hnevu. K tretiemu nasadeniu v tejto oblasti došlo počas vojny proti hnutiu Hizballáh v roku 2006. Známym sa stal nájazd na pozície Hizballáhu pri meste Baalbek pri ktorom bolo zlikvidovaných devätnásť nepriateľov bez strát na vlastnej strane.

Aj keď určite nie sú dostupné informácie o všetkých operáciách Šaldagu, vie sa o jeho účasti pri operácii Orchard pri ktorej bol leteckým náletom zničený rozostavaný sýrsky jadrový reaktor. Podarilo sa im preniknúť do tesnej blízkosti reaktora a naviesť útočiace izraelské lietadlá.

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | Vložené: 29. 03. 2014