427. letka špeciálnych síl | Specwar.info || 
Vlajka Kanady

427. letka špeciálnych síl

Profil jednotky

427. letka špeciálnych operácií je vrtuľníková letka kanadských ozbrojených síl podporujúca Kanadské veliteľstvo špeciálnych síl. Letka je umiestnená na základni CFB Petawawa. Jej výzbroj predstavujú vrtuľníky Bell CH-146 Griffon, čo je kanadská verzia amerického stroja Bell 412EP.

História 427. letky sa začala písať v roku 1942 keď pôsobila vo Veľkej Británii ako bombardovacia jednotka. Prvá bojová operácia s bombardérmi Vickers Wellington sa uskutočnila 14. decembra 1942. Do konca vojny jednotka vystriedala niekoľko ďalších modelov, pričom vo výzbroji mala aj legendárne bombardéry Lancester. Po vojne jednotka pomáhala s repatriáciou vojnových zajatcov a v roku 1946 bola rozpustená.

K jej obnove došlo v roku 1952. Tentokrát bola vyzbrojená stíhacími lietadlami Canadair Sabre, no po menej ako roku sa stala prvou kanadskou jednotkou vybrojenou strojmi CF-104 Starfighter a stala sa prvou kanadskou leteckou jednotkou na európskom kontinente schopnou zasadiť nepriateľovi nukleárny útok.

V roku 1968 postihla jednotku ďalšia reorganizácia, ktorá bola predzvesťou rozpustenia, ku ktorému došlo v roku 1970. Búrlivá história jednotky tým ale neskončila. Už o rok neskôr vznikla 427. taktická vrtuľníková letka a jednotka viac-menej v rovnakej podobe pôsobí až dodnes.

1. februára 2006 bola jednotka prevelená do podriadenia Kanadského veliteľstva špeciálnych operácií a získala dnešný názov. Jednotka je považovaná za kanadský ekvivalent americkej 160. SOAR.

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | PoslednĂ­ aktualizace 26.02.2014