Vlajka Kuba

Comando Tropas Especiales (CTE)

Comando Tropas Especiales (CTE)
Comando Tropas Especiales (CTE) během výcviku. 2004.
[Foto: AP Photo/ Marcelino Vazquez/ AIN Cuban Agency.]
CTE znak

Profil jednotky

Kubánská Comando Tropas Especiales (CTE) je jednotka specializující se na boj v džungli. Prošla boji v Angole a dalších afrických státech a rovněž bojovala v několika zemích střední Ameriky, např. v Nikarague. Příslušníci jsou cvičeni v infiltraci, operacích typu komando, odstřelovačských operacích, biologické válce a špionáži. Vojáci se učí působit v malých nezávislých týmech.

Comando Tropas Especiales (CTE)
[Foto: zdroj neznámý.]

Historie a výcvik

V polovině osmdesátých let vzniklo na Kubě v Los Palacios výcvikové středisko pro speciální jednotky. Běžně se označuje jako škola Baragua a je umístěna v rozsáhlém údolí poblíž hor Pinar del Rio. Výcvikový kemp je znám svou rozlehlostí, nachází se v něm několik umělých jezer a moderní výcvikové prostředky. Ví se, že s výcvikem pomáhají čínští a vietnamští instruktoři.

Comando Tropas Especiales (CTE)
Kubánský voják se účastní civilně-vojenského cvičení Bastion. 17. prosinec 2004.
[Foto: zdroj neznámý.]

Výzbroj

Tím, že jednotka cestovala různě po světě, nahromadila do svého arsenálu leccos. Byly u ní viděny pistole Stečkin, Colt M1911, pušky Garand a Springfield, FN FAL i novější FN CAL, M16 (některé s granátometem M203 a puškohledem), samopaly Z-84 SMG a dokonce i kuše Barnett Commando.

Dále používají PM-63 RAK SMG polského původu spolu se sovětskou puškou 5,45 mm AKSU-74 (AKR).

Video: Cuban military

Reference

Autor článku: Redakce Specwar.info | Článek vložen 3. 3. 2011