Vlajka Norsko

Kystjegerkommandoen

Kystjegerkommandoen
Kystjegerkommandoen. (Zdroj: neznámý.)
Kystjegerkommandoen

Profil jednotky

Kystjegerkommandoen (pobřežní velitelství rangers) je norská obojživelná jednotka speciálních sil cvičená pro operování v přímořských bojištích plnící úlohu námořního sboru a pobřežního dělostřelectva.

Jednotka vznikla v době, kdy se jasně ukázalo, že pobřežního opevnění je třeba kvůli jeho zranitelnosti moderními přesně řízenými zbraněmi nahradit. Jednotka vznikla postupným mnohaletým vývojem ze starého pobřežního dělostřelectva, které se začalo více a více soustřeďovat na mobilní operace spíše než na pobřežní opevnění. Přechod byl dovršen vytvořením velitelství rangers.

Pobřežní Rangers jsou cvičeni, aby se dokázali perfektně pohybovat v přímořských oblastech. Používají Combat Boat 90 a příležitostně helikoptéry. CB 90 dokáže vysadit vojáky přímo na pobřeží, uveze až 16 ozbrojených vojáků a jeho maximální rychlost je 74 km/h (40 uzlů).

Velitelství pobřežních rangers bylo oficiálně vyhlášeno jako plně operační 17. srpna 2005. Na podzim a v zimě téhož roku se konalo první mezinárodní rozmístění jednotky, když byl malý počet jejích příslušníků poslán do Afghánistánu.

Úkoly

Vytvoření a zrušení

  • Vytvoření: oficiální vyhlášení velitelsví 17. srpna 2005

Velitelství

  • Trondenes, Harstad, Norsko

Video: Norwegian Navy Coastal Rangers

¨

Autor článku: Redakce Specwar | Poslední aktualizace 27. 12. 2009