Vlajka Ukrajina

Бе́ркут (Berkut)

спецпідрозділ

Беркут (Berkut)
Бе́ркут.
[Foto: Basil BURMY / Poglyad.te.ua.]

Profil jednotky

Бе́ркут (Berkut) je struktura speciálních policejních jednotek ukrajinské milice. Spadá pod Ministerstvo vnitra a je ukrajinským nástupcem sovětských jednotek OMON. Jednotky Бе́ркут se nacházejí v každé oblasti a ve velkých městech.

Бе́ркут znamená v překladu zlatý orel.

Úkoly

  • ochrana veřejného pořádku;
  • zajišťování pokojného průběhu národních, státních a jiných událostí;
  • usměrňování chuligánů;
  • zatýkání nebezpečných osob;
  • záchrana rukojmích;
  • další činnost spadající do povinností policie.

Vytvoření a zrušení

  • vytvoření: 1992.

Velitelství

  • Kyjev - ukrajinské Ministerstvo vnitra (МВС).
Бе́ркут (Berkut)
Бе́ркут.
[Foto: Univd.kr.ua.]

Historie

Rozkaz vybudovat v tehdy sovětské Ukrajině jednotky OMON byl dán 28. prosince 1988. První složky se zrodily v Kyjevě, Dněpropetrovsku, Oděse, Lvovu a Doněcku. Po rozpadu Sovětského svazu se musely následnické státy postarat o svou bezpečnost samy a na Ukrajině vznikly v každé oblasti (tj. něco jako v ČR kraj) nástupné útvary. Tyto okolnosti nakonec vedly k vydání rozkazu 16. ledna 1992 na vytvoření jednotky rychlé reakce Бе́ркут, která se stala bojeschopnou v následujícím roce.

Operace

Standardní práci jednotky tvoří potlačování protestů a výtržnictví, zatýkání ozbrojených osob, potírání organizovaného zločinu a zajišťování hladkého průběhu státních i jiných událostí. Mezi nejznámější akce patří následující:

V r. 1992 Бе́ркут uklidňoval náboženské nepokoje mezi stoupenci Kyjevské a Ruské pravoslavné církve. Ve stejnou dobu zabezpečoval převoz ukrajinské měny do Národní banky.

V r. 1998 se Бе́ркут angažoval při zatčení sériového vraha Onoprjenka.

V r. 2001 zajišťovaly jednotky bezpečnost při pobytu papeže Jana Pavla II. na Ukrajině.

V r. 2002 dohlížel Бе́ркут během summitu střední a východní Evropy.

Jednotky Бе́ркут potlačovaly mnoho protestů, které byly vedeny proti Leonidu Kučmovi během jeho prezidentství (to skončilo v lednu 2005).

Organizace

V závislosti na oblasti se síla jednotek pohybuje od 50 do 600 mužů. V lednu 2008 se dle údajů ukrajinského Ministerstva vnitra skládaly Бе́ркут ze 2 pluků, 6 praporů a 19 rot o celkové síle 3 250 příslušníků.

Odlišovacím prvkem členů jednotky jsou červenohnědé barety.

Бе́ркут
Бе́ркут.
[Foto: ZZ.te.ua.]

Výběr a výcvik

Každý, kdo se chce stát členem jednotky, prochází výběrovým řízením, které zkoumá úroveň vzdělání, fyzickou připravenost a zkušenosti získané v ozbrojených složkách. Přednost dostávají ti, co působili u Ministerstva vnitra nebo u pohraničních oddílů. Rovněž kandidátovi velmi přilepší, pokud dosáhl sportovních úspěchů ve střelbě, atletice, wrestlingu nebo v silových sportech. Další výhodou jsou zkušenosti profesionálního řidiče, protože na výcvik takovýchto věcí nezbývá v jednotce čas, aby se členové mohli ihned po ukončení školy naplno věnovat své policejní práci.

Zájemci jsou podrobeni fyzické a psychické zátěži, díky níž se nejen pozná odolnost jedince, ale zároveň si každý uvědomí, jestli do jednotky opravdu chce či nikoliv.

Pak následuje základní půlroční kurz, při němž si osvojují profesionální dovednosti, schopnost správně vyhodnocovat operační prostředí a zvládat činit rozhodnutí ve vypjatých situacích. Když kandidáti projdou zkouškovým obdobím, mohou být přiděleni k jednotce.

Бе́ркут (Berkut)
Бе́ркут.
[Foto: Rezonans.volyn.net.]

Video

Video: Беркут - Klip o speciálních silách Berkut

Video: Беркут, Dněpropetrovská oblast

Reference

Autor článku: Redakce Specwar.info | Článek vložen 14. 3. 2011