Vlajka Velká Británie

30th Assault Unit

Operace Husky
Operace Husky. (Zdroj: neznámý.)
30th Assault Unit

Profil jednotky

30th Assault Unit byla britská úderná jednotka za druhé světové války, která shromažďovala během vyloďování technické údaje o zbraních a vybavení německých sil. Přesněji řečeno, hlavním operačním úkolem jednotky bylo postupovat před spojeneckými silami nebo podnikat utajené infiltrace na územích ovládaných nepřítelem a zmocnit se zpravodajských informací ve formě dokumentů, šifrovacího, radiového a radarového vybavení, zbraní, případě vzít do zajetí i osádku.

Úkoly

  • shromažďování technických údajů o zbraních a vybavení německých sil;
  • postup před spojeneckými silami.

Vytvoření a zrušení

  • Vytvoření: září 1942
  • Zrušení: 1946

Historie

V září roku 1942 ředitel Námořního zpravodajství (Naval Intelligence) admirál John Godfrey schválil nápad Iana Fleminga k vytvoření Speciální zpravodajské jednotky, Special Intelligence Unit, složené z oddílu 33 Královské námořní pěchoty, oddílu 34 britské armády, oddílu 35 Královských vzdušných sil a z oddílu 36 Královského námořnictva. Special Intelligence Unit byla později přejmenována na 30 Commando (Special Engineering Unit) a v prosinci 1943 postupně přebudována na 30th Assault Unit. Poprvé se dostala do akce během operace Torch v listopadu 1942.

Jednotka postupně působila na ostrově Pantelleria poblíž Sicílie, na Sicílii, v Itálii i jinde ve Středomoří, v letech 1942 a 1943 také v Norsku. Během operace Husky se jednotce podařilo dodat kompletní šifrování italských vzdušných sil pro cílový maják, což umožnilo spojeneckým válečným letadlům létat na cíle v severní Itálii a nechat se navádět italskými navigačními věžemi.

Ovšem i Britové se ponaučili, že Němci mají také své vlastní zpravodajské jednotky podobné britské 30th Assault Unit. V roce 1941 se podařilo německé jednotce zmocnit se důležitých dokumentů z opuštěného britského velitelství v Athénách v Řecku poté, co bylo město obsazeno.

30th Assault Unit se vrátila do Británie v listopadu 1943 kvůli přípravám na vylodění v Normandii následujícího roku. Ale protože 15. armádní skupina (15th Army Group) požadovala navrácení armádního oddílu do Itálie, aby zde operoval, účastnila se vylodění během dne D v červnu 1944 pouze složka námořní a složka Královské námořní pěchoty. Jejich cíl tvořilo zabavit a sesbírat technické zpravodajské informace na německé pobřežní radiové stanice v Douvres-la-Délivrande. Později bojovali o cestu do Cherbourg. V červnu 1944 sloužila jednotka v Rennesu a Brestu a během srpnového osvobození Paříže následovala do tohoto města osvobozenecké francouzské síly. Do května 1945 zabrala Královská námořní pěchota německou námořní základnu v Brémách.

Po skončení války v Evropě byl oddíl Královské námořní pěchoty poslán do pacifického bojiště na provádění zpravodajských operací proti Japonsku, ale kapitulace Japonska předešla mnoha plánovaným operacím.

30th Assault Unit byla definitivně zrušena roce 1946.

Operace

  • Operace ve Středomoří: ostrov Pantelleria (blízko Sicílie), Sicílie, Itálie a další oblasti.
  • 1942 až 1943 - Norsko
  • Operace Husky: Dodání kompletního šifrování italských vzdušných sil pro cílový maják, což umožnilo spojeneckým válečným letadlům létat na cíle v severní Itálii a nechat se navádět italskými navigačními věžemi.
  • 6. června 1944: Vylodění v Normandii, cílem zabavit a sesbírat technické zpravodajské informace na německé pobřežní radiové stanice v Douvres-la-Délivrande.

Autor článku: Štěpán Bořil | Poslední aktualizace 9. 1. 2010