Small Scale Raiding Force | Specwar.info || 
Vlajka Británie

Small Scale Raiding Force

Profil jednotky

Small Scale Raiding Force (vo voľnom preklade Malorozsahová útočná sila, známa aj ako Komando č.62) predstavovala britskú špeciálnu jednotku pôsobiacu počas 2. svetovej vojny. Pôsobila pod velením SOE a bola zrušená v rámci reorganizácie v roku 1943.

Jednotky Commandos boli založené v roku 1940 na priamy rozkaz Winstona Churchilla s cieľom vytvoriť údernú silu schopnú zaútočiť na “Pevnosť Európa“. Na jeseň 1940 bolo v radoch Commandos 2 000 dobrovoľníkov v dvanástich brigádach. Pred začlenením do jednotky musel uchádzač prejsť šesť týždňov trvajúcim kurzom v Achnacarry.

SSRF, ako už názov napovedá, nevznikla za cieľom uskutočnenia veľkých útokov, ale skôr menších akcií na nepriateľskom pobreží. K prvému nasadeniu došlo v januári 1942 počas operácie Postmaster. Nie všetky operácie skončili úspechom, no ich zoznam sa rozširoval. Príkladom môžu byť operácie Barricade či Dryad. Opačný výsledok mala operácia Aquatint v septembri 1942 na normandskom pobreží pri ktorej zahynuli všetci útočníci. Do histórie špeciálnych operácií sa zapísal aj nájazd na ostrov Stark v kanáli La Manche pod kódovým označením operácia Basalt. Po akcii boli na ostrove nájdení zastrelení zviazaní nemeckí vojaci. Údajne na nich britskí vojaci strieľali pretože sa pokúsili o utiecť. Bez ohľadu na pravdu, škoda bola napáchaná. Nemeckí vojaci prechovávali k britským commandos nenávisť, čo sa prejavilo napr. pri spojeneckom nájazde na Dieppe. Väčšina spojeneckých vojakov, ktorí sa nedostali naspäť do Anglicka na pobreží zomreli, či už v boji, alebo boli popravení.

Začiatkom roku 1943 bola jednotka rozpustená a jej členovia prevelení k iným útvarom, napr. do známejších Special Boat Service a Special Air service.

Referencie:

-http://en.wikipedia.org/wiki/Small_Scale_Raiding_Force

Autor článku: Tomáš Beňuš | Posledná aktualizácia: 22. 02. 2014