Vlajka Velké Británie

Special Forces Support Group (SFSG)

Operace Husky
Special Forces Support Group (Zdroj: www.eliteukforces.info.)

Profil jednotky

Special Forces Support Group (SFSG, slov. Jednotka podpory špeciálnych síl) predstavuje špeciálnu jednotku britskej armády. Účelom jednotky, ktorá vznikla 3. apríla 2006, je podpora činností jednotiek SAS, SBS či Special Reconnaissance Regiment. Pôvodne boli členovia jednotky vyberaný z radov Výsadkového pluku či námornej pechoty, no dnes môže byť členom SFSG každý, kto prešiel kurzom roty P výsadkového pluku alebo kurzu Commando námornej pechoty.

Potreba jednotky ako SFSG sa ukázala byť evidentná po tom, ako sa SAS zúčastnila bojov v afganskom jaskynnom komplexe Tora Bora. V minulosti poskytovali podporu špeciálnym jednotkám ad hoc vybrané pechotné jednotky. V decembri 2004 bol ohlásený zámer vytvoriť jednotku, ktorá by predstavovala ekvivalent amerických Rangers. Hneď po svojom vytvorení v roku 2006 bola jedna rota vyslaná do Iraku ako súčasť Američanmi vedenej skupiny Task Force 145. Neskôr začala jednotka pravidelne rotovať v Afganistane.

Jednotka je organizovaná ako pechotný prápor. Má veliteľskú rotu, štyri “útočné roty“ (A,B,C,F) a podpornú rotu. Z radov RAF pochádzajú presunutí leteckí navigátori. Podporná rota pozostáva z mínometnej, odstrelovačskej a hliadkovej čaty. Posledná menovaná používa na rýchly presun rôzne vozidlá, ako napr Jackal, a úzko spolupracuje leteckými, delostreleckými a výsadkovými jednotkami.

SFSG sídli na základni pri St. Anthan pri Cardiffe v južnom Walese. Informácie o veľkosti jednotky sa líšia, podľa rôznych zdrojov ma 45 – 1 200 členov.

Referencie: http://en.wikipedia.org/wiki/Special_Forces_Support_Group

Autor článku: Tomáš Beňuš | Poslední aktualizace 07.04.2014