Vlajka Británie

Special Reconnasissance Regiment

Operace Husky
Emblém Special Reaconnaissance Regiment (SRR) (Zdroj: wikipedia.org.)

Profil jednotky

Special Reaconnaissance Regiment (SRR, slov. Špeciálny prieskumný pluk) je špeciálna prieskumá jednotka britskej armády a je podriadená veliteľstvu britských špeciálnych jednotiek (UKSF). SRR sa podieľa na širokej škále prieskumných misií a svojou činnosťou podporuje aj iné britské špeciálne jednotky. Členom jednotky sa môže stať každý príslušník alebo príslušníčka britských ozbrojených síl.

Jednotka bola vytvorená na vojenskej akadémii Sandhurst 6. apríla 2005 hlavne kvôli zberu informácií pre potreby protiteroristických operácií. Podľa rôznych odhadov má 500 – 700 členov. Podľa medializovaných informácií sídli rovnako ako SAS v Hereforde. Jadro jednotky bolo vytvorené okolo 14. spravodajskej roty, ktorá mala bohaté skúsenosti zo Severného Írska.

História jednotky je ale spojená aj s tragickými incidentami. Známym sa stal prípad smrti Jeana Charlesa de Menezesa, ktorý bol zastrelený 22. júla 2005 v londýnskom metre. Podľa medializovaných informácií bol pluk zapojený do spravodajskej činnosti ktorá viedla k streľbe. V marci 2009 bola časť jednotky opäť vyslaná do Severného Írska aby pomáhala monitorovať miestnych radikálov.

Referencie: http://en.wikipedia.org/wiki/Special_Reconnaissance_Regiment

Autor článku: Tomáš Beňuš | Poslední aktualizace 08.04.2014