Bagdadský múr - Specwar.info 

Bagdadský múr

Bagdadský múr
Bagdadský múr. (Zdroj: Times.com.)

Ak sa dnes spomenú mestské múry väčšina ľudí si spomenie na Berlínsky múr a s úľavou si povzdychne s vedomím, že tie času sú už preč. Mestské múry sú považované za prežitok ktorý násilne oddeľoval ľudí a pre niekoho môžu byť stelesnením teroru. O to prekvapivejšie potom vyznieva fakt, že takéto múry nielenže stoja, ale stavajú sa aj nové.

Bagdad je dnes zrejme jedným z najnebezpečnejších miest sveta. Koaličné vojská sa snažili rôznymi spôsobmi zastaviť násilnosti v meste. Rôzne techniky priniesli rôzne výsledky, no vzhľadom na neutíchajúce problémy bolo len otázkou času kedy niekto dostane nápad problémové oblasti oddeliť. Jednou z týchto problémových oblastí je sunitská štvrť Adhamíja. Okolo nej sa dnes týči zhruba päť kilometrov dlhý a 3,6 m vysoký múr. Práce na ňom sa začali 10. apríla 2007.

Hovorca koaličných vojsk generálmajor William Caldwell 18. apríla novinárom povedal, že zámerom nie je budovať v Bagdade uzavreté komunity (“gated communities“), ale oddeliť problematické enklávy. Avšak v ten istý deň koaličné vojská oznámili, že stavba múru je súčasťou novej stratégie zameranej na zlomenie sektárskeho násilia tým, že poskytuje skvelú cestu ako kontrolovať prechádzajúcich ľudí a materiál.

Dawood al-Azami ktorý predstavoval zvoleného zástupcu štvrti bol jedným z najhlasnejších kritikov stavby. Nevadil mu ale tak veľmi zámer, ako spôsob s akým k veci Američania pristupovali. Tvrdil, že sa stretol s americkými vojakmi ktorí po ňom chceli, aby podpísal dokument v ktorom odobruje stavbu. Odpovedal im, že nič také nepodpíše kým a neporadí s obyvateľmi. O stavbe ich informoval na piatkovej omši, no Američania už na jeho súhlas neboli ochotní čakať a začali stavať bez jeho súhlasu.

22. apríla premiér Malíkí požiadal o zastavenie stavby. Deň na to sa 7 000 Iračanov zúčastnilo na pokojnej demonštrácii proti stavbe, pričom mali so sebou napr. transparenty s anglickými nápismi ako “Not to the sectarian barrier“ – “Nie sektárskej bariére“. Po demosštrácii koaličné vojská vyhlásili, že stavba bude prehodnotená a do rozhodovania bude zahrnutá aj iracká strana. Avšak ešte v ten istý deň vyšlo z úst brigádneho generála Qassima Attu, že nie sú k dispozícii žiadne dôvody pre ktoré by mala byť stavba zastavená, a protest označil za bezdôvodný. Povedal, že ide o rýdzo obranné opatrenie a že stavba bude pokračovať. V snahe zmierniť verejný odpor voči stavbe vysvetlil, že múr sa skladá zo samostatných blokov, pričom každý váži okolo 6,3 t, a že keď to situácia dovolí, múry budú jednoducho rozobrané a odvezené. Má ísť totiž len o dočasné opatrenie ktoré bude zrušené po nastolení poriadku v problémovej oblasti. Múry v Bagdade si ale jednoznačne našli svoje miesto, a sú nesporným dôkazom problémov s ktorými krajina zápasí.

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 10. 6. 2008 |