Marocký múr - Specwar.info 

Marocký múr

Marocký múr
Marocký múr. (Zdroj: Wikipedia.org.)

Marocký múr je obranná stavba nachádzajúca sa na území Západnej Sahary a juhovýchodného Maroka. Jej dĺžka je okolo 2 700 km. Múr bol postavený za účelom obrany územia kontrolovaného Marokom pred útokmi hnutia Polisario. Na západ od múru sa nachádzajú práve spomínané Marokom ovládané územia, a na východ oblasti ktoré sú pod kontrolou hnutia Polisario. Z väčšej časti ide o obyčajný obranný val z navŕšeného piesku. Sympatizanti hnutia Polisario, ako aj hnutie samotné, používajú názov Múr hanby.

Stavba sa tiahne neobývanými, resp. len veľmi riedko obývanými oblasťami. Stavba je prevažne z piesku a štrku, a dosahuje výšku okolo troch metrov. Na pravidelných úsekoch sa nachádzajú bunkre, a pozdĺž múru sa tiahnu ploty a mínové polia. Za múrom je vybudovaná sieť vojenských základní, delostreleckých postavení a letísk. Oblasť je monitorovaná radarmi a iným elektronickým vybavením.

Dohromady bolo vybudovaných šesť línií múru. Najhlavnejší je tzv. externý múr s dĺžkou 2 500 km. Začína na južnom pobreží pri meste Guerguerat na hraniciach s Mauritániou. Pozdĺž hraníc sa tiahne v dĺžke okolo 200 km, a za mestom Techla sa stáča na sever. Mestá ako Guelta Zemmur, Smara či Hamza sa vďaka múru nachádzajú na Marokom ovládanom území. Potom sa múr stáča na východ a smeruje až k alžírskym hraniciam. Maročania sa pri stavbe múru nebáli stavať aj na vlastnom území. Priamo v Maroku sa tiahne múr v dĺžke okolo 200 km a kopíruje hranice s Alžírskom.

Ďalšie línie sa nachádzajú hlbšie v Marokom kontrolovanom území. Múr oddeľuje od vnútrozemia aj tzv. užitočný trojuholník a dôležité mestá ako El Aaiún či Bou Craa. Múr bol stavaný postupne od roku 1981, a formálne bola stavba dokončená 16. apríla 1987. Úloha stavby bola jednoduchá – zabrániť hnutiu Polisario podnikať útoky na Marokom kontrolovanom území. Polisario totiž usilovalo o samostatnosť Západnej Sahary ešte počas španielskej nadvlády, teda pred rokom 1976, a rozhodne sa nehodlalo len tak vzdať.

Po dokončení múru Maroko už definitívne kontrolovalo územie Západnej Sahary ležiace na západ a sever od neho, pričom toto územie označovalo ako svoju kráľovskú Južnú provinciu. Polisario a SADR má pod kontrolou tzv. Slobodnú zónu nachádzajúcu sa na východ od múru, ktorá je ale len riedko obývaná a hospodársky nerozvinutá. Jednotky misie MINURSO pracujúce pod záštitou OSN držia obe strany od seba a dohliadajú nad zastavením paľby.

Jednotlivé úrovne múru boli stavané postupne jedna za druhou. Najprv bola ohradená malá časť v blízkosti marockých hraníc a potom nasledovali ďalšie. Práce sa vykonávali v nasledujúcich časových obdobiach:

  • 1. múr: august 1980 – jún 1982 (obkolesuje Užitočný trojuholník hlavného mesta El-Aaiun, Smara a fosfátových nálezísk pri meste Bu Craa)
  • 2. múr: december 1983 – január 1984
  • 3. múr: apríl 1984 – máj 1984
  • 4. múr: december 1984 – január 1985
  • 5. múr: máj – september 1986
  • 6. múr: február – apríl 1987

Snáď len s výnimkou Španielska západné krajiny nijak radikálne proti výstavbe múru, tak ako ani proti marockej anexii Západnej Sahary, nezakročili. Raz ročne sa akurát koná demonštrácia niekoľkých organizácií dohliadajúcich na ľudské práva (mnohé sú z Talianska). V samotnej Afrike je už ale problém vnímaný o dosť citlivejšie. Podpora hnutia Polisario sa stala trvalou súčasťou alžírskej politiky. Africká únia, ako aj OSN, sa dlhodobo snažia vyjednávaním sprostredkovať urovnanie sporu.

Stavanie múrov v dnešnej dobe sa môže považovať za prežitok. Po páde toho berlínskeho to platí dvojnásobne. No ako sa ukázalo, niektoré situácie ešte stále môžu dohnať ľudí k ich stavaniu. A treba uznať, že Maroko stavbou svojho múru de facto dosiahlo svoje: Polisario nemohlo po jeho postavení svojvoľne križovať púšť a podnikať nájazdy na ľubovoľné ciele.

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 5. 6. 2008 |