Saudsko-jemenská bariéra - Specwar.info 

Saudsko-jemenská bariéra

Saudsko-jemenská bariéra

Na hraniciach Saudskej Arábie a Jemenu sa nachádza jedna z mnohých bariér v oblasti. Tiahne sa pozdĺž časti hraníc medzi Jemenom a Saudskou Arábiou a dosahuje výšku troch metrov. Bariéra nepredstavuje len fyzickú prekážku, ale je vybavená aj elektronickými detekčnými systémami.

Prvý úsek s dĺžkou 75 kilometrov sa začal stavať v septembri 2003. Tento krok sa ale stal terčom ostrej kritiky zo strany Jemenu. Nakoniec došlo vo februári 2004 k zastaveniu výstavby, nakoľko jemenská strana označila stavbu múru ohrozuje dohodu o spoločnej hranici z roku 2000. Dnes už je ale hranice plne zabezpečená.

Prvé problémy s hranicou sa objavili na začiatku 90. rokov. Vtedy začali teroristi v Saudskej Arábii používať výbušniny pochádzajúce z Jemenu. Saudská Arábia sa teda rozhodla zlepšiť kontrolu hraníc kvôli pašovaniu, ale nielen zbraní, ale aj Khatu (Catha edulis) – rastline ktorá tvorila cca 90 % tovaru pašovaného pohraničnými kmeňmi, a ročne sa prepašoval tovar za cca 100 miliónov dolárov. Navyše rastlina je kvôli svojim narkotickým účinkom v kráľovstve zakázaná. V roku 2000 sa po 65 rokoch podarilo medzi oboma krajinami podpísať v meste Džeddah dohodu o hraniciach. Saudská Arábia opierala svoju “militaritáciu“ pohraničia narastajúcou aktivitou pašerákov zbraní. Jeden z najväčších útokov sa odohral v roku 2003 v Rijáde a vyžiadal si životy 35 ľudí a viac než sto ľudí bolo zranených, takže verejná mienka bola naklonená bezpečnostným opatreniam. Jemenská strana bola ale skeptická voči účinnosti saudskoarabských opatrení. Jemenskí predstavitelia tvrdili, že pašeráci využívajú kurióznu metódu pašovania: používajú “bystrých oslov“ – zvieratá vycvičené aby sami našli na cestách ktoré poznajú trasu na miesto určenia, a dokonca sú schopné rozoznať príslušníkov pohraničnej stráže a vyhnúť sa im.

Samozrejme nie každý bol s výstavbou bariéry spokojní. Mnohí tvrdili, že dochádza k výraznému obmedzovaniu pohybu ľudí (napr. kvôli obchodu), takže nielenže došlo k separácii spoločenstiev, ale dopady sú aj ekonomické, čo je mimoriadne závažná téma vzhľadom na obmedzené možnosti ľudí zaobstarať si obživu v tejto oblasti. Ako už bolo spomenuté, Jemen označoval z počiatku stavbu za porušenie zmluvy. Tá totiž vyhradzovala po oboch stranách hranice 13 míľ široké nárazníkové pásmo, a Jemen odietal aby sa v tejto zóne nachádzali ozbrojení vojaci. Avšak prvý úsek bol stavaný len 100 metrov od hranice, a veliteľ saudskoarabskej pohraničnej stráže Talal Anqawi to obhajoval tvrdením, že bariére je na saudskoarabskom území.

Otázka dopadu na ľudí sa ukázala v plnom rozsahu na šiitskom kmeni Walijah sídliacom v Jemene, ale pravidelne prekračujúcom hranice. Jeho príslušníci hovorili o porušovaní ich ľudských práv v súvislosti so stavbou. Napätie dosiahlo takú úroveň, že hrozila násilná konfrontácia (ktorej sa podarilo ale úspešne vyhnúť).

Vo Februáry 2004 sa v jemenských médiách (a neskôr aj v renomovanom magazíne The Guardian) objavila kritika stavby zo strany jemenskej opozície. Tá prirovnala stavbu k podobnej stavbe realizovanej Izraelom na Západnom brehu. Pritom Saudská Arábia je považovaná za jedného z najvýznamnejších partnerov Palestíny. K tomu pridali obvynenia, podľa ktorých je múr stavaný na jemenskom území vo vzdialenosti päť kilometrov od hraníc. To ale saudskoarabská strana odmietla s tým, že bariéra nemá zabrániť pohybu, ale umožniť chytať pašerákov a zhabať kontrabant.

Vo februári 2004 po nátlaku zo strany USA a Egypta Saudská Arábia zastavila práce na bariére. Jemen súhlasil s obojstranným posilnením ochrany hraníc, pričom mali byť vybudované aj fortifikácie na podporu hliadok. Avšak s plánom na výstavbu podobnej bariéry na hraniciach s Irakom ožila aj myšlienka dokončenia bariéry na hraniciach s Jemenom. Táto vec je doposiaľ otvorená, saudskoarabské ciele neboli plne docielené, a nebolo ani vyhovené všetkým námietkam Jemenu. Spoločnú cestu by mohli obe strany nájsť vďaka vzmáhajúcemu sa terorizmu v oboch krajinách, pre ktorý je voľná hranica splnením snov. Bariéra ale nemôže byť jednostrannou záležitosťou Saudskej Arábie, ale musím “zobrať do party“ aj Jemen.

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 14. 7. 2008 |