Letecké kanóny a blízká letecká podpora

Spojeneckí piloti počas bojov v Iraku či Afganistane nemuseli vo vzduchu čeliť žiadnemu protivníkovi. Ich činnosť sa sústredila predovšetkým na prieskum a údery proti pozemným cieľom. A sú to práve tieto údery, ktoré prinášajú problémy - so železnou pravidelnosťou sa v médiách objavujú informácie o ich civilných obetiach.

F-22
O možnosti využitia leteckých kanónov za cieľom blízkej leteckej podpory sa uvažuje aj v spojitosti s modernými lietadlami ako sú F-35 a F-22 (na obrázku). (Zdroj: Commutefaster.com.)

Na taktiku povstalcov využívajúcich civilistov ako živé štíty sa spojenecké vojská snažia odpovedať (okrem iného) minimalizáciou palebnej sily. Vďaka kvalitnému leteckému prieskumu majú operátori spravidla včas informácie o sústredení osôb v blízkosti koaličných vojsk. Za účelom rozohnania takýchto skupín sa používajú metódy ako zhadzovanie svetlíc, či nízke prelety lietadiel. To možno nie je také pôsobivé ako bombardovanie, no každý, komu nad hlavou preletela stíhačka vie, čo to s človekom spraví...

Už menej sa hovorí o ďalšej metóde, ktorú v posledných rokoch stále intenzívnejšie využívajú piloti v Afganistane. Je ňou využívanie palubných kanónov ich lietadiel. Voči tejto metóde odstreľovania (v anglickej terminológii označované ako „strafing“) boli mnohí skeptickí, no piloti ich svojimi výkonmi presvedčili o potenciáli tejto taktiky. Zhruba pred šiestimi rokmi sa zintenzívnil výcvik pilotov. Samozrejme výcvik prebiehal, najmä v prvých fázach, kvôli náročnosti tejto metódy predovšetkým na simulátoroch. K tomu sa pridali úpravy na lietadlách, či už šlo o hardware alebo software. Tie zahŕňali zlepšenie presnosti streľby, či tridsaťnásobné priblíženie cieľa.

Výsledok bol presvedčivý. Piloti dokázali, že sú schopní zasiahnuť svojimi kanónmi okno budovy, čo je pôsobivý výkon. Vďaka tomu klesli neželané straty, vedľajšie škody, ako aj náklady. Žiaľ, stále ide o veľmi riskantnú metódu, ktorá kladie na pilota vysoké nároky. Paľba sa vedie zhruba na vzdialenosť 700 metrov od cieľa pri rýchlosti 150 m/s z výšky okolo sto metrov nad zemou. O riziku niet pochýb, koniec – koncov prinajmenšom jeden stroj F-16 už v Afganistane v takejto situácii havaroval.

Aj napriek tomu prevládajú pozitívne signály. Jedným z nich sú výkony pilotov strojov F-15E, ktorí sa snažili presadiť využitie tejto taktiky v noci. Opäť sa v počiatkoch stretávali s odmietavým postojom, no po skúškach na simulátoroch sa ukázalo, že to je možné. S využitím leteckých kanónov na blízku leteckú podporu sa počíta aj v prípade nových strojov F-35. Taktiež piloti F-22 potvrdili možnosť takéhoto postupu, no ich nadriadení si od svojich ospevovaných strojov určite sľubujú pôsobivejšie výkony. Taktiež strata lietadla za 150 mil. dolárov kvôli zlyhaniu pilota by v očiach daňových poplatníkov nevyzerala príliš dobre.

Dnes je už nasadenie leteckých kanónov za účelom blízkej leteckej podpory bežným postupom. Denne je afganské nebo dejiskom 100 – 200 bojových letov, pričom k využitiu palubných kanónov či svetlíc dochádza podstatne častejšie, než je tomu v prípade bômb.

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Článek vložen 26. 6. 2010