Batlskin

Batlskin
Prilba Batlskin (Zdroj: www.gearshout.com.)

Helma je v dnešnej dobe stále považovaná za neoddeliteľnú súčasť výbavy vojaka. Jej význam potvrdzujú aj nedávne skúsenosti z protipovstaleckých a protiteroristických operácií. Pri široko používaných nástražných systémoch pripadá až 30% zranení na oblasť hlavy. Donedávna používané prilby poskytovali len obmedzenú ochranu proti týmto zákerným zbraniam, no výrobcovia poskytujú stále sofistikovanejšie ochranné prvky. Jedným z nich je ochranný systém Batlskin od americkej firmy Revision Military.

Batlskin sa skladá z niekoľkých modulárnych prvkov. Základom je prilba Cobra P2 doplňovaná upínacím systémom MPAS (Modular Protective Attachment System). Záladným materiálom samotnej prilby je polyetylén a umožňuje pripojenie chrániča čeľusti a trojpolohového priehľadného krytu.

Prilba je navyše vybavená antišokovou vložkou a ergometrickým upínaním. Balistická ochrana dosahuje úroveň STANAG 2920,takže odolá zásahu projektilu s hmotnosťou 1,1 g rýchlosťou 750 m/s, či viacnásobným zásahom pištoľového náboja kalibru 9 mm s úsťovou rýchlosťou 420 m/s (podľa normy NIJ má odolnosť IIIA). Jej hmotnosť je v štandardnej veľkosti 1 180 g. Čeľustný chránič vykazuje balistickú odolnosť proti projektilu s hmotnosťou 1,1 g letiacemu rýchlosťou 675 m/s (podľa normy NIJ má odolnosť IIIA). Pri štandardnej veľkosti dosahuje hmotnosť 385 g.

Treťou súčasťu modulárneho systému je presklenené hľadie, ktoré poskytuje ochranu proti štandardnému 1,1 g vážiacemu projektilu do rýchlosti 275 m/s.Výhodou je, že neskresluje výhľad a jeho hmotnosť je len 275 g.

Použitie jednotlivých doplňujúcich komponentov je uľahčené jednoduchým systémom, ktorý je možné používať aj v bojových podmienkach bez potreby zloženia prilby. O perspektívnosti systému Batlskin svedčí záujem Dánska, ktoré už krátko po uvedení na trh objednalo niekoľko tisíc kompletov. Počiatočné hodnotenie prvého používateľa je pozitívne, pričom v neposlednej rade udáva aj priaznivú cenu.

Zdroje: ATM 3/2013 str. 13

Autor: Tomáš Beňuš | Článok vložený 25. 10. 2014