Nové výrazy koaličných vojakov - Specwar.info 

Úvod do jazdy autom v náročných podmienkach

4x4
Vozidlo 4x4 značky Jeep.

Používanie áut v bežných “mestských“ podmienkach vo väčšine z nás vzbudzuje dojem, že auto je spoľahlivý nástroj ktorý nevyžaduje snáď okrem občasných servisných prehliadok prakticky žiadnu starostlivosť. A ak sa náhodou aj nejaký problém vyskytne, servisné pracoviská sú vždy nablízku. Úplne iná je ale situácia keď sa vydáme autom do náročných terénnych podmienok. Príprava vozidla, ako aj dodržiavanie základných pravidiel sú jednými zo základných pravidiel úspechu.

V posledných dekádach silové zložky často pôsobili v extrémnych podmienkach púští. Okrem klimatických podmienok treba vždy počítať aj s riedkym osídlením, a teda aj nízkou frekvenciou miest na doplnenie vody a paliva. Preto je dobré vybrať vozidlo s veľkou nádržou na palivo aj vodu. Samozrejmosťou by malo byť vezenie dodatočných zásob v kanistroch. Pri pieskových púšťach treba počítať s tým, že v prípade potreby výmeny pneumatiky hever nie je možné použiť, a je teda nutné mať so sebou náhradu. Dostupné sú napr. airbagy, ktoré je možné nafúkať výfukovými plynmi. Povinnou výbavou sú aj náhradné filtre pre palivový systém a prívod vzduchu. Výrobcovia pneumatík taktiež vyvinuli špeciálne modely pre jazdu na piesku, rovnako ako aj piesočné reťaze. Pre prípad zapadnutia v sypkom piesku treba mať nájazdové lišty, ktoré poskytnú vozidlu potrebnú oporu.

Vo vysokohorských podmienkach netreba zabúdať na nastavenie karburátora, ak hrozí prejazd krovinatým porastom je vhodné mať ochranné návlečky chrániace pneumatiky pred tŕňmi. Pri mrazoch treba do výbavy doplniť reťaze a nemrznúcu kvapalinu.

Samozrejme aj napriek kvalitnej príprave vozidla môže dôjsť k poruche alebo poškodeniu. V púštnych oblastiach sú typické veľké teplotné rozdiely medzi horúcim dňom a chladnou nocou, čo zaťažuje plechové materiály a zvyšuje riziko vzniku dier. Dôležité je nikdy (!) nenechať spiaceho alebo chorého človeka v teplom podnebí v aute, a to ani keď zaparkujete v tieni – slnko sa pohybuje a ľahko sa pod vplyvom okolností môže stať, že zabudnete preparkovať. Taktiež cez deň je vhodné nechávať okná otvorené kvôli cirkulácii vzduchu.

Bežným problémom v horúcich podmienkach je prehriatie. Ak nemôžete zastaviť, napr. kvôli náročnosti terénu, zapnite kúrenie. Zvýši sa tým objem chladiacej kvapaliny, a aj keď v kabíne vozidla bude horúco, motor sa ochladí. Hneď ako vám to situácia umožní, vypnite motor a otvorte kapotu. Chladič nikdy neotvárajte kým teplota neklesne. Skontrolujte samotný chladič, ako aj všetky hadičky kvôli dieram. Ak tečie chladič, menši diery môžete zapchať tým, že doň pridáte bielok, ktorý ich upchá. Ak je diera veľká, stlačte časť medeného potrubia aby sa upchala. Síce sa zmenší veľkosť chladiacej plochy, no pri opatrnej jazde ešte niečo vydrží. Samozrejme vždy treba počítať s tým, že kov je horúci, takže pri nedostatku opatrnosti môžete ľahko prísť k popáleninám. Piesok netreba podceňovať ani pri dopĺňaní paliva – cez nádrž alebo do jej prívodu treba dať filter.

Problémom sa samozrejme nevyhneme ani v chladnom počasí. Pre problémy so štartovaním je vhodné sa vždy snažiť zaparkovať na spáde. Po naštartovaní je vhodné nechať motor chvíľu bežať, no v nestráženom naštartovanom aute nenechávame zvieratá či deti osamote. Zahmlievaniu zabránime tak, že vnútornú stranu okien potrieme cibuľou alebo zemiakom. Aby nám zvonka nevznikala námraza okná môžeme prekryť napr. novinovým papierom. Taktiež motor si zaslúži pozornosť – aby sme zabránili jeho zamrznutiu je vhodné ho obaliť do deky, avšak pred naštartovaním samozrejme nemôžeme zabudnúť je vybrať! Spodnú časť chladiča môžeme chrániť drevom alebo lepenkou aby nezamrzol počas jazdy (samozrejme treba sledovať teplotu aby nedošlo k prehriatiu). Zlatým pravidlom je nedotýkať sa žiadneho kovu holými rukami. Prsty dokážu rýchlo primrznúť a neopatrný jedinec príde o kožu na nich. Ak nie je možné použiť rukavice prsty si treba napr. olepiť lepiacou páskou. Osobitými problémami trpia naftové motory, keďže nafta obsahuje vodu. Pri veľmi nízkych teplotách treba predok motoru prikrývať, no opäť treba sledovať teplotu aby sme predišli prehriatiu. Pri parkovaní alebo na noc motor vždy musíme obaliť. Niektorí šoféri pod zamrznutými nádržami zapaľujú malé ohne, ale takýto postup si treba ponechať pre prípad krajnej núdze.

Ak vás zastihne snehová víchrica, auto neopúšťajte. Ak máte dostatok paliva, zapnite motor a zakryte ho, aby ste nestrácali teplo. Výfuk ale musí ostať priedušný, plyny v žiadnom prípade nesmú ísť do auta. Ak začnete pociťovať ospalosť, motor vypnite, nikdy nezaspite so zapnutým motorom. Motor vypnite hneď ako vám prestane byť zima a znova ho zapnite až po poklese teploty. Pri nedostatku paliva použite na zahriatie všetko čo nájdete a v aute sa snažte hýbať. Ak auta musíte z akéhokoľvek dôvodu opustiť, postavte si signalizačnú pomôcku podľa ktorej auto nájdete.

Ak víchrica ustáva a viete kade vedie cesta za pomocou (napr. frekventovanejšia cesta), vyrazte jedine za svetla, nikdy nie na noc. Ak nie je šanca na skorý príchod pomoci a auto vám rýchlo zasypáva sneh vyjdite z neho a začnite si pripravovať snehovú jaskyňu v ktorej sa dá prežiť aj niekoľko dní (a bude v nej teplejšie ako v aute). Keď sa počasie definitívne upokojí vyhrabte v snehu znamenia príp. použite čokoľvek čím by ste vedeli na seba upozorniť záchranárov.

Bez ohľadu na počasie a geografické podmienky sa môžete stretnúť s niekoľkými problémami. Ide napr. o prešmykovanie spojky, ktoré je často spôsobené olejom a tukom, ktorý sa dostane medzi jej doštičky. Na odmastenie môžete použiť hasiaci prístroj – kvapalinu z neho streknite otvorom na kontrolu doštičiek. Známou vecou je prasknutý klinový remeň. Dočasná náhrada sa dá vyhotoviť z kravaty, pančúch, ale aj povrazu, podľa toho, čo je po ruke.

Poškodiť sa môže aj kábel vysokého napätia- Ten môžete dočasne nahradiť akoukoľvek stonkou či vetvičkou, napr. z vŕby. Na oba konce napľujte a vložte ju do kontaktov. Majte ale na mysli, že po zapnutí vzniká na koncoch napätie 1 300 V, takže manipulujte opatrne. Takéto náhrady treba často meniť kvôli vysychaniu, čím strácajú vodivú schopnosť.

Ďalším častým problémom je vybitie autobatérie. Ak nie je vybitá úplne, auto môžete roztlačiť, či už ručne, alebo pri vlečení iným vozidlom. Naštartovať sa snažte pri zaradenom 2. alebo 3. prevodovom stupni.

Vážnou poruchou je prasknutá poloos. Pri aute s náhonom na predné alebo zadné kolesá veľa vody nenamútite. Ak máte ale auto s náhonom na všetky štyri kolesá, môžete ju odstrániť. Odpojte náhon a choďte iba na druhý os.

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 10. 09. 2016