Vlajka Palestinská autonomie

Force 17

Elitní komando Palestinské autonomie

Force 17 during training, Palestine
Operátoři Force 17 během výcviku. (Zdroj: Archive photo: AP.)

Profil jednotky

Pod názvom Force 17 sa skrýva jedna z najelitnejších jednotiek, ktoré kedy vytvorilo palestínske hnutie Fatah. Toto komando vzniklo niekedy začiatkom 70. rokov uplynulého storočia pod vedením skúseného palestínskeho bojovníka Ali Hassana Salameha (ten bol v roku 1979 zavraždený v Bejrúte spolu s niekoľkými členmi svojej ochranky). Hlavnou úlohou jednotky boli politické vraždy, nakoľko do tej doby boli poprední izraelskí predstavitelia pre Palestínčanov nedosiahnuteľným cieľom. Hnutie za oslobodenie Palestíny (jehož najvýznamnejšou súčasťou bol práve Fatah) utrpelo značné straty medzi vrchnými kádrami v dôsledku izraelskej operácie Spring of Youth. Preto sa jednotka zamerala aj na ochranu VIP, pričom jednou z najvyšších priorít bola ochrana palestínskeho predáka Jásira Arafata, jeho najbližšieho okolia a diplomatov, ktorí hnutie zastupovali navonok. Príslušníci jednotky boli súčasťou ochranky Arafata na jeho známej ceste z roku 1974, keď sa zúčastnil rokovania OSN v New Yorku.

Z Libanonskej občianskej vojny Fatah vyviazol relatívne dobre, a to aj napriek tomu, že musel čeliť útokom zo strany Izraela aj Sýrie, kresťanských hnutí ako aj Palestínčanov, či už z radov hnutia alebo nie. Avšak v roku 1991 bol zavraždený Salah Khalaf, ktorý bol považovaný za dvojku v hnutí, a mal na starosti tajnú službu. Arafat smrti stále unikal a mnohí jeho muži začali veriť legende, podľa ktorej má deväť životov.

Počas 90. rokov sa jednotka vyčlenila spod hnutia Fatah a stala sa súčasťou palestínskych bezpečnostných síl. No šlo len o formálnu záležitosť, jednotka bola stále pevne naviazaná na Fatah. Počas Druhej intifády sa Force 17 podieľala mimo iné na zabezpečovaní dodávok zbraní skupinám lojálnych Arafatovi. Taktiež útočili na izraelské ciele na palestínskych územiach. Dôkazy o týchto aktivitách sa podarilo izraelskej armáde získať počas operácie Defensive Shield v júni v 2002 v meste Ramaláh.

Po smrti Jásira Arafata sa začali okolo Force 17 objavovať nejasnosti, najmä ohľadom jej zamerania a komu vlastne slúži. Svoju úlohu jej príslušníci určite zohrali aj počas vnútorných bojov medzi Hamasom a Fatahom, keďže príslušníci Force 17 pochádzajú z najužších kruhov Fatahu a len ťažko by tolerovali kandidáta Hamasu ako lídra Palestínčanov.

Vo vnútri samotného hnutia Fatah má moc nad Force 17 veľký význam. Tak ako Brigády mučedníkov Al-Aksá alebo iné oddiely, aj Force 17 má svojho veliteľa, ktorému kontrola nad jednotkou dodáva značnú autoritu. Veliteľ jednotky je považovaný za jednu z najvplyvnejších postáv celého hnutia. Jej príslušníci už od založenia museli čeliť pokusom pripraviť Arafata o moc a v tejto disciplíne sa veľmi dobre osvedčili.

Ako už bolo spomenuté, súčasťou histórie jednotky sú aj útoky na izraelské ciele. Jedným z najznámejších prípadov je únos a vražda izraelského vojaka Moshe Leviho z roku 1985. 28. januára 2001 izraelské bezpečnostné zložky zajali šesť členov Force 17, u ktorých bolo podozrenie, že boli zapojení do vrážd prinajmenšom siedmych Izraelčanov v okolí Ramaláhu. Medzi ich obeťami mal byť aj Benjamin Kahane a jeho žena Talia Kahane. Benjamin bol synom izraelského rabína Meir Kahane, ktorý sa angažoval v politike a bol zástancom tvrdej pravice. V roku 2007 bola jednotka definitívne začlenená do stavov Prezidentskej gardy prezidenta Mahnúda Abbása.

Fotogalerie

Force 17, Gaza Strip
Důstojník jednotky Force 17 zkoumá obrněnné vozdilo poté, co bylo zasaženo izraelskou střelou. Pásmo Gazy, 20. leden 2002. (Zdroj: Abid Katib/Getty Images.)
Force 17, Gaza Strip
Bezpečnostní garda jednotky Force 17 pod kontrolou palestinského prezidenta (Mahmoud Abbas) se rozmisťuje ve městě Gaza. 18. květen 2006. (Zdroj: AP Photo/Adel Hana.)
Force 17, Gaza Strip
Bojovníci jednotky Force 17 provádějí kontrolu svých zbraní před drilem u kanceláře prezidenta Abbase. Západní břeh Jordánu, město Ramalláh, 8. září 2006. (Zdroj: AP Photo/Muhammed Muheisen.)
Force 17 training
Příslušníci elitní palestinské jednotky Force 17 trénují v uprchlickém táboře Bureij v pásmu Gazy, 24. březen 2007. (Zdroj: AP Photo/Hatem Moussa.)
Force 17 training
Příslušníci elitní palestinské jednotky Force 17 trénují v uprchlickém táboře Bureij v pásmu Gazy, 24. březen 2007. (Zdroj: AP Photo/Hatem Moussa.)
Force 17 training
Příslušníci elitní palestinské jednotky Force 17 trénují v uprchlickém táboře Bureij v pásmu Gazy, 24. březen 2007. (Zdroj: AP Photo/Hatem Moussa.)

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článek vložen 18. 4. 2010