Encyklopedie elitních a speciálních sil P-T

|A-E| |F-J| |K-O| |P-T| |U-Z|
Palestina
 Force 17. Elitní komando Palestinské autonomie.
Polsko
Portugalsko
Rusko, Sovětský svaz
 Gruppa Alfa a Beta. Группа Альфа a Бета.
Slovensko
 5. pluk špeciálneho určenia Jozefa Gabčíka. Profesionální jednotka Slovenských ozbrojených sil.
Spojené státy americké (USA)
 1st Special Service Force. Spojená americko-kanadská úderná jednotka působící za 2. světové války.
 16th Special Operations Wing, 16th SOW. Letecká speciální jednotka vzdušných sil.
 160th Special Operations Aviation Regiment (Airborne), 160th SOAR (A). Letecká podpůrná jednotka speciálních sil americké armády. Zabývá se tajnými akcemi a převozy Delta Force a jiných speciálních jednotek. Jejich přezdívka je "Night Stalkers" ("Noční Stopaři"), protože většinu své práce provádí v noci.
 352nd Special Operations Group, 352nd SOG. Speciální letecká jednotka.
 353rd Special Operations Group, 353rd SOG. Speciální letecká jednotka.
 Accident Response Group nebo-li ARG. Dobrovolnická jednotka amerického Ministerstva energetiky, která reaguje na jaderné havárie.
 Air Force Special Forces Command (AFSOC). Velitelství speciálních sil amerických vzdušných sil.
 Alamo Scouts. Průzkumná jednotka pro americkou šestou armádu v pacifické operační oblasti během druhé světové války.
 Asymmetric Warfare Group. Jednotka americké armády zabývající se globální válkou proti terorismu.
 Anti-Terrorist Assistance (ATA). Program řízený americkým Ministerstvem zahraničí ke školení zahraničních sil vymáhajících právo ve speciálních postupech proti teroristům. U.S. Marshals Service SOG poskytuje taktický výcvik ve svém středisku v Lousianě.
 Anti-Terrorist Alert Center (ATAC). Umístěna ve Washingtonu, D.C., řízena námořnictvem. Centrum monitoruje aktivity teroristů po celém světě a upozorňuje na hrozící útoky.
 Counter-Assault Team (CAT) . Jednotka speciálních sil tajných služeb.
 Counter-Sniper Team (CST). Protiodstřelovačský tým tajných služeb.
 Counterterrorism Center (CTC). Ústředí osazené a ovládané americkou CIA, monitoruje pohyb a jednání teroristů po celém světě.
 Chemical & Biological Defense Command (CBDCOM). Velitelsví americké armády, jehož jednotky reagují na chemické a biologické nehody.
 Chemical/Biological Incident Response Force (CBIRF). Jednotka US Marine Corps zaměřená na chemické a biologické nehody.
 Critical Incident Response Group (CIRG). Součást americké FBI, která dohlíží na rozmístění vyjednavačů a týmů zachraňujích rukojmé.
 Delta Force. 1st SFOD-D (A). Základní protiteroristická elitní speciální jednotka americké armády.
 Detachment One (MCSOCOM Det 1). Speciální jednotka námořní pěchoty.
 Development Group (DevGroup). Nový název pro SEAL Team Six. DevGroup je protiteroristická jednotka SEALs. Také známa jako Jedi po filmu Star Wars. Tato přezdívka je založena na uniformách a vybavení, které členové jednotky nosí. Další přezdívka pro jednotku je Mob.
 El Paso Intelligence Center (EPIC). Centrum ovládané americkou DEA (Drug Enforcement Administration). EPIC vzniklo, aby monitorovalo pohyb drog, zbraní a cizinců přes americko-mexickou hranici.
 Fleet Antiterrorist Security Team (FAST). Tajná protiteroristická jednotka námořní pěchoty USMC.
 Force Reconnaissance. Armádní průzkumná jednotka.
 Hostage Rescue Team. Jednotka FBI.
 Intelligence Support Activity. Extrémně utajovaná zpravodajská jednotka. Během své existence vystřídala řadu krycích názvů (Grey Fox, Activity...).
 Joint Special Operations Command (JSOC). Součást US Special Operations Command s velitelstvím v Pope AFB, které dohlíží na činnost DevGroup, Delta Force a 160th SOAR.
 Naval Special Warfare Development Group, SEAL Team SIX.
 Marine Expeditionary Unit-Special Operations Capable (MEU/SOC). Speciálně vycvičená a vybavená jednotka US Marine Corps, která se zabývá nekonvenčním válčením a záchranou rukojmích.
 Marine Force Recon. Průzkumná jednotka americké námořní pěchoty.
 National Command Authority (NCA).
 NEST. Jednotka amerického Ministerstva energetiky, které lokalizuje nukleární zařízení a zbraně.
 Seaspray. Spojená letecká jednotka armády a CIA, která se soustřeďuje na rychlou a tajnou přepravu agentů a vybavení.
 Shadow Stalkers. Přezdívka pro USMS Special Operations Group. Pochází z faktu, že jednotka pronásleduje nebezpečné uprchlíky (shadows stalkers - stopaři stínů).
 Special Operations Command (SOCOM). Americké spojené velitelství speciálních sil.
 Special Weapons and Tactics (SWAT). Policejní jednotky určené pro mimořádně nebezpečné zásahy. Většina amerických soudních orgánů a armádních základen má vlastní SWAT týmy.
 Task Force 5. Jednotka US SOCOM vytvořená ze členů amerických speciálních sil. Operovala v Afgánistánu v letech 2002 a 2003.
 Task Force 11. Námořní úkolová síla za druhé světové války.
 Task Force 20. Jednotka US SOCOM vytvořená ze členů amerických speciálních sil. Operovala v Iráku od počátku konfliktu v březnu roku 2003 do července téhož roku.
 Task Force 121. Jednotka US SOCOM vytvořená ze členů amerických speciálních sil. Primárními misemi je pronásledování, zatknutí nebo zabití vysoce postavených osob spolčených s terorismem.
 Task Force Ranger. Task Force Ranger byla jednotka US SOCOM vytvořená ze členů amerických speciálních sil. Operovala v Somálsku v roce 1993.
 US Marine Corps. Americká námořní pěchota. Speciální obojživelná úderná síla americká armády.
 USAF Pararescue (PJs). Speciální záchranářská jednotka.
 US Army Rangers. Jednotka speciálních sil Americké armády.
 US Army Special Forces. Přezdívané jako „Zelené barety“. Armádní speciální síla vycvičená k nekonvenčnímu válčení a speciálním operacím.
 US Secret Service (USSS). Jednotka tělesných strážců (close protection unit) prezidenta Spojených států.
 US Special Operations Command (USSOCOM). Sjednocené velení ustanovené v roce 1987 s hlavním stanem v MacDill AFB v Tampě, Florida.
Srbsko
 Јединица за специјалне операције (ЈСО). Jedinica za specijalne operacije (JSO). Bývalá elitní jednotka srbské státní bezpečnosti. Aktivní v letech 1996 až 2003.
 Против Tерористичка Jединица (ПTJ). Protiv Teroristička Jedinica. Policejní protiteroristická jednotka.
 Специјална бригада. Specijalna Brigada. Přední armádní srbská jednotka speciálních sil vzniknuvší v roce 2006.
Srí Lanka
Švédsko
 Attack Dykarna, CADRE. Námořní útoční potápěči.
 Bassak-erhetskompaniet, CADRE. Námořní jednotka, jejímž úkolem je chránit švédské námořní instalace a lodě před útoky speciálních sil.
 Fallskarmsjagare, CADRE. Tajní parašutističní rangers.
Turecko
 Ozel Jandarma Komando Bolugu. Ozel Jandarma Komando Bolugu (OJKB) je jednotka speciálních sil tureckého četnictva (=Jandarma). Jeho mise tvoří boj s terorismem, záchrana rukojmích, kontrola nepokojů a dalších nebezpečných kriminálních činností. Členům jednotky se dostává důsledného výcviku jednak na škole Jandarma ve městě Foca a také od vybraných armádních instruktorů. Všechny tři její skupiny pracují pod vedením policejních částí, ke kterým jsou přiřazeny, nicméně mohou být zaúkolovány přímo velitelstvím Janderma umístěného v Ankaře. Jednotka má mnoho zkušeností s bojem proti terorismu, což je způsobeno pokračujícími zásahy proti Partiya Karkerên Kurdistan, militantní revoluční skupině bojující za nezávislost Kurdského státu.
|A-E| |F-J| |K-O| |P-T| |U-Z|