Vlajka Polska

Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego

motto: Polonia semper viteris

Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego (GROM) GROM. (Zdroj: Wikipedia.org.)

Profil jednotky

GROM, neboli „Grupa Reagowania Operacyjno Manewrowego“, je polská elitní speciální jednotka.

Úkoly

  • Primární mise: nekonvenční válčení
  • Sekundární mise: Protirevoluční válčení, průzkum

Vytvoření a zrušení

  • Vytvoření: 8. června 1990

Velitelství

  • Varšava, Polsko

Historie

Během začátku druhé války v Perském zálivu probleskla našimi sdělovacími prostředky informace, že akcí se účastní polské speciální síly GROM. Málo kdo ovšem ví, že GROM byla nasazena už i v první válce v Perském zálivu. O jejím vzniku se uvažovalo již v roce 1982. Stejně tak jako v dalších zemích, i v Polsku byla hlavním impulsem k vytvoření nové jednotky teroristická akce - obsazení polské ambasády v Bernu.

Hlavní cíle jednotky tvořilo zasahovaní na ochranu polských občanů v cizích zemích. Ovšem výstavba takovéto jednotky získala opodstatnění až v letech 1989-90 při operaci “Most”, v níž Polsko pomáhalo židům z východu při přesídlení do Izraele. A protože vznikla obava z odvety islámistických teroristických skupin, která se naplnila při napadení polských diplomatů v Bejrútu, došlo k rozhodnutí, aby vznikla jednotka GROM. Oficiální datum vzniku jednotky se proto ke 13. červenci 1990. Hned na počátku své historie má zapsanou akci, která ji v rámci speciálních jednotek proslavila po celém světě. Těsně před začátkem operace Pouštní bouře byli na území Iráku stále agenti CIA a hrozilo, že budou odhaleni nebo zabiti. Pod vedením generála Gromoslava Czempiňského byla podniknuta akce na záchranu těchto agentů. Poláci využili předchozích dobrých vztahů s Irákem a agentům vytvořili novou identitu - polští stavební dělníci a odborníci. Pod touto identitou je propašovali z Iráku ven. Akce proběhla rychle a bezchybně a vytrhla Američanům trn z paty. Důkazem je i poděkování George Bushe staršího polským vojákům během jednoho televizního přenosu, což není zdaleka běžné.

Polské speciální síly tedy dostali název GROM, což v překladu znamená "hrom". Hodně lidí se snažilo vysvětlit či zjistit význam zkratky GROM. Polské vojenské kruhy tento význam vysvětlují jednoduše - žádný není! Název je odvozen od křestního jména gen. Czempiňského Gromoslav – a to právě jako památka na perfektní akci. Už od svých počátků spolupracovala jednotka s americkými jednotkami speciálních sil – Zelenými barety (Green berets) a s Delta Force. Přesto největším vzorem byla britská SAS. Je to pochopitelné, neboť GROM operuje ve čtyřčlenných týmech (model, s nímž přišli britští SAS). Mimoto - podle slov velitele - jsou Polákům bližší britské speciální síly, neboť mají obdobné podmínky (i finanční), než bohatší Američané.

Nebývá zcela zvykem, aby se mladá a relativně nová jednotka ihned po svém vzniku zapojovala do mezinárodních (spojeneckých) operací. Nicméně byla jednotka díky svému poslání a zaměření nasazena v roce 1994 ve spolupráci s Američany během invaze na Haiti. Po umístění na Haiti poskytovala jednotka VIP ochranu např. tehdejšímu generálnímu tajemníkovi OSN Buthrosi Buthrosi Ghalimu, Lalhdaru Brahimimu či americkému tajemníkovi obrany Williamu Perrymu. Za schopnost a profesionalitu, kterou jednotka při této akci prokázala, obdržel zakladatel a velitel jednotky Slawomir Petelický pochvalnou americkou medaily. Bylo to poprvé v americké historii, kdy byla tímto způsobem vyznamenána zahraniční jednotka.

Po této zkušenosti byla jednotka nasazena v tehdy ještě válkou zmítané Bosně v rámci tzv. Polské jednotky.

Zde jsou ve zkratce další mise, kterých se jednotka GROM zúčastnila během své krátké existence:

  • 1991 - účast na zajištění šéfů Art B. poblíž Varšavy.
  • 1992 - ochrana transportu s lustračními dokumenty.
  • 1994 - 55 vojáků se účastnilo akce na Haiti.
  • 1996 - 50 vojáků se účastnilo mírové operace na Balkáně.
  • 1998 - proběhlo mezinárodní cvičení "Ellipse Bravo 98" (zastoupena byla většina spec. sil z Evropy a Ameriky)
  • 2001 - účast na operaci v Kosovu
  • 2002 - 60 vojáků se účastnilo akce v Afghánistánu a Perském zálivu

V současnosti je jednotka zapojena do operací v Iráku a Afgánistánu. V Afghánistánu se jednotka podílela na vyhledávání přístušníků hnutí Taliban. V Íráku byla pod americkým velením zařazena do operace "Iraqi Freedom", kdy 56 příslušníků GROMu spolupracovalo s americkou jednotkou SEAL při ovládnutí přístavu Um Qasr a sousedních ropných vrtů. V rámci stejné operace prováděli také ochranu Mukarayinské přehrady, která mohla být použita k zatopení Bagdádu. V době sepisování článku jednotky dále působili v rámci misí v obou zemích.

Operace

  • 1990 — Operace Simoom - vysoce tajná polská operace v Iráku krátce před válkou v Zálivu.
  • podzim 1994 — obnovování demokracie na Haiti, 55 vojáků GROM společně s americkou 3rd Special Forces Group
  • pátrání po válečných zločincích v bývalé Jugoslávii
  • červen 1995 — osvobození polských důstojníků držených Srby v Bosně
  • říjen 2001 — válka v Afghánistánu
  • březen 2003 — operace Irácká svoboda (především poblíž Basry, jih Iráku)
  • od 2003 — válka v Iráku

Organizace

Organizačně má GROM tři sekce:

  • jedna sekce pro "černou práci" (boj proti teroristům, boj ve městě),
  • druhá pro "zelenou práci" (průzkumná činnost, sabotážní operace, nekonvenční operace a partyzánský boj)
  • třetí pro "vodní" (operace z vody, na pobřeží, odminování).

Členové GROM jsou získáváni z řad Polských ozbrojených a z námořních bojových potápěčských sil. GROM velmi chrání své členy a tak není oficiálně znám počet členů jednotky ani její vnitřní uspořádání. Nicméně se předpokládá, že jednotka má okolo 270 členů. Přesto se oficiálně ví, že členy GROM jsou i ženy, ale z bezpečnostních důvodů nejsou známy jejich pozice. Předpokládá se, že jsou začleněny do jednotek shromažďování informací a plánování.

Všichni členové týmů jsou plně vycvičení bojovníci a protože se počítá s možností zranění v boji, 75% všech členů GROM má kurz paramediků. Navíc je do jednotky začleněno několik lékařů. Tito lékaři též absolvovali bojový výcvik, své lékařské vybavení nosí společně se svými zbraněmi. A navíc, od každého člena GROM se očekává znalost nejméně dvou světových jazyků.

GROM má též plně funkční podpůrné týmy - v rozsahu od techniků a analytiků po odborníky-pyrotechniky. Je vysoce pravděpodobné, že členové těchto podpůrných týmů jsou zároveň bývalými členy jednotky samotné, kteří byli zraněni a tak ztratili možnost aktivní služby, ale přesto chtějí pokračovat.

V Polsku je jednotka dislokována poblíž Varšavy, pouze vodní oddíl je na jedné základně na Baltu. Velitelem jednotky je od roku 2000 plukovník Roman Polko.

Výbava

Pro "zelenou práci" používají příslušníci jednotky běžný maskovací oděv polských ozbrojených sil. K dispozici mají nosné řemení, taktickou vestu a batoh se stejným maskovacím vzorem jaký má uniforma. Mimochodem na řemení jsou použity stejné prvky jako na MNS2000 naší armády. Pokud nemají přílbu nosí na hlavě americký klobouk "boonie hat".

Na "černou práci" používají tmavě modrou kombinézu. Taktická vesta zůstává v maskovacím provedení. Nutnou součástí je přílba a chráníče kolen a loktů. Ve výbavě pro tuto práci mají také plynovou masku a ochranné brýle.

Na "mokrou práci" mají různé druhy neoprenových obleků. Základem je dýchací přístroj s uzavřeným oběhem OXY-NG2 nebo NG3 původem z Francie. Pro orientaci se používá americká navigační konzola TAC100.

  • Pistole Glock 17
  • Pistole HK USP
  • Pistole Browning High Power
  • Pistole CZ85
  • Pistole SIG
  • Samopal HK MP5K
  • Samopal HK MP5SD6
  • Karabina M4A1 s taktickým příslušenstvím (laser, kolimátor atd.)
  • Puška Mauser SP66 ráže 7,62mm
  • Puška HK PSG-1 ráže 7,62mm
  • Puška Remington M700
  • Puška PGM Hecate II ráže .50
  • Protitankové zbraně - Carl Gustav ráže 84mm
  • Vrhač granátů ráže 40mm - M203 namontovaný na karabinu M4A1

Výběr

GROM stejně jako řada dalších jednotek speciálních sil ve světě je profesionální, ačkoliv sama armáda je ještě branecká. Dostat se k této jednotce není nic jednoduchého. Výběrové řízení má tři kola:

  • 1. kolo: Požaduje se motivační dopis - proč chcete k jednotce. Tento dopis je prostudován po psychologické a grafologické stránce. Ze 300 účastníků jich zůstane tak třetina.
  • 2. kolo: Tělesné přezkoušení a psychotesty - Zájemci mají před sebou běh na 100m, běh na 3km, shyby, kliky, plavání pod vodou, skoky do vody z věže. Následuje lékařské prohlídka a řada psychotestů - např test odvahy. Zájemci mají IQ přibližně 118.
  • 3. kolo: Vytrvalost a psychická odolnost - jedná se o týden na horách. Jednoznačně nejde o dovolenou. Cílem je přivést zájemce na pokraj fyzických sil a odhalit jejich psychickou odolnost. Obsahem jsou orientační pochody a běhy v těžkém terénu.

Po poslední fázi zůstávají většinou tak 3 lidi ze 100. Ti se stávají příslušníky jednotky, pokračují ve výcviku a nosí jako ostatní příslušníci jednotky šedý baret.

Výcvik

Polsko je bohaté na velmi odlišné a měnící se terény, a proto členové trénují v různých podmínkách a místech. Využívá se jak městský, horský i vysokohorský terén. Navíc vzhledem k tomu, že Polsko má dlouhou mořskou hranici a mnoho přístavů, členové GROM jsou vycvičeni i pro námořní operace a mají úplnou potápěčskou kvalifikaci.

Nováček je okamžitě zapojen do kolotoče výcviku, aby co nejdříve získal potřebné znalosti a návyky. Výcvik pokračuje nejen u jednotky, ale příslušníci jednotky absolvují i Akademii Národní Obrany a důstojníci stáž u speciálních sil USA.

Samotný výcvik obsahuje standardní směsici znalostí a dovedností příslušníků speciálních sil - od metod infiltrace (způsoby dopravy a vysazení), přes bojové znalosti (trhací práce, průzkumná činnost) až po znalosti z oboru bojového lékařství. Každý vystřílí v porovnání s běžným vojákem nebo policistou naprosto neuvěřitelné množství munice. Na těchto jednotkách se nešetří. Důvodem je koeficient účinnosti speciálních sil - 4 lidé speciálních sil mají stejnou sílu jako 48 lidí běžné armády. Jedna skupina tedy nahradí jednu rotu. Nikdo, ale nebude dělat ozbrojené síly pouze z vojáků speciálních sil. Speciální síly se používají, když je potřeba jednat rychle nebo delikátně. Zajímavý je věkový průměr u GROMu - 34 let. Velitel GROMu se vyjádřil v tom smyslu, že je potřeba mít vyzrálé lidi, neboť právě lidé v tomto věku prý mají potřebné zkušenosti a přístup. V žádném případě se nejedná o "napumpované ranaře", ale o lidi, kteří vypadají úplně normálně, tak že nepoznáte, jestli ten člověk pracuje s bagrem nebo střílí z HK MP5.

Video

Reference

Autor článku: Redakce Specwar.info ve spolupráci s portálem Specialista.info | Poslední aktualizace 8. 1. 2010