Srí Lanka vlajka

Long Range Reconnaissance Patrol (Srí Lanka)

Long Range Reconnaissance Patrol
Srílanští vojáci. (Zdroj: neznámý.)

História

Civilná vojna na Srí Lanke bola jedným z najdlhších a najznámejších konfliktov druhej polovice 20. storočia. Povstalecká skupina LTTE patrila medzi najschopnejšia na svete a predstavovala rozhodne odhodlaného protivníka. Disponovala dokonca aj vlastným letectvom či námorníctvom, a mnohokrát sa smelo mohla porovnávať s vládnou armádou. No i tak sme prednedávnom boli svedkami pádu LTTE. Ten mnohých odborníkov zaskočil. Vláda sa odhodlala k mimoriadne náročnému a bolestivému kroku – vytrvať až do konečného víťazstva. Rozhodne to nebolo jednoduché. Armáda zvádzala ťažké boje, a obyvatelia zámerne nedostávali informácie o značných stratách kým nebol definitívny koniec. Niet pochýb o tom, že veľkú časť zásluh na úspechu majú aj špeciálne jednotky srílanskej armády, ako napr. Longe Range Reconnaissance Patrol - LRRP (vo voľnom preklade Jednotka hĺbkového prieskumu).

Ak by sme chceli jednotku prirovnať k nejakým západným ekvivalentom, rozhodne by šlo o elitnú jednotku určenú na tajné operácie ako sú Delta či SEAL. No i napriek tomu, že jej členovia pracujú v utajení, je veľmi dobre známa. Niekedy sa označuje aj ako Deep Penetration Unit, či Brigáda Mahasohona (Mahasohona je v sinhalskej kultúre pojem pre diabla).

Ako už vyplýva z názvu, jednotka sa v prvom rade špecializuje na prieskumné a sabotážne úlohy hlboko v tyle nepriateľa. Medzi známe úspechy jednotky patrí napr. zabitie niekoľkých vysokopostavených povstaleckých veliteľov hlboko v tyle nepriateľa, kde sa cítili v podstate nezraniteľní. No často je jednotka spájaná aj s útokmi na civilistov. To vyústilo až k policajnej razii v jednej zo skrýší LRRP. Bolo zatknutých niekoľko ľudí a zhabaný materiál. Nakoniec boli všetci zadržaní prepustení, no ich mená už boli vonku. To vyústilo k atentátom na niekoľkých z odhalených príslušníkov jednotky. Jednotka sa ale opäť pozbierala a po tom, ako padlo prímerie bola pre armádu veľkým prínosom.

Zistiť vierohodné informácie o jednotke je takmer nemožné, keďže doteraz vláda ani armáda jej existenciu nepotvrdili. Nábor pravdepodobne prebieha v iných špeciálnych jednotkách armády, no členmi jednotky sú údajne aj bývalí členovia LTTE, či opozičných skupín voči LTTE. Príslušníci jednotky majú za sebou bez pochýb tvrdý výcvik, ktorý má prebiehať doma i v zahraničí. Často sa spomína asistencia US Special Forces pri výcviku. Okrem mien odhalených vojakov počas policajnej razie sa spomínajú v súvislosti s LRRP mená dvoch veliteľov, ktorí jej mali v minulosti veliť, a síce kapitán Shahul Hameed Nilam a major Tuan Nizam Muthaliff (zabitý LTTE v roku 2005).

Jednotka bola schopná vykonať náročné operácie v hĺbke nepriateľského územia. Operovala v hustej džungli, kde vyhľadávala svoje ciele, resp. vykonávala prieskum. Častou taktikou bolo prepadávanie cieľov (napr. veliteľov) počas presunu po cestách, kde situácia plne vyhovovala útočníkovi.

Jedným zo známych útokov LRRP sa odohral 6. septembra 2001. Cieľom bol veliteľ leteckého krídla LTTE plukovník Shankar. Okolo jeho smrti sa dlho viedli polemiky (hovorilo sa aj o rozkole v LTTE), no nakoniec LTTE obvinili z jeho smrti práve LRRP. Ďalším významným cieľom bol veliteľ námorných síl LTTE Gangai Amaran, veliteľ rozviedky Nizam, šéf komunikačného oddelenia Mano, či špecialista na delostrelectvo major Sathiyaseelan.

No nie vždy sa LRRP darilo. Jedna z neúspešných misií sa odohrala v máji 2001. Vtedy komando zaútočilo na vozidlo S. P. Tamilselvana, vodcu politického krídla LTTE. No ten sa vo vozidle nenachádzal. Aj niekoľko ďalších osôb prežilo pokusy o atentát (plukovník Karuna, plukovník Jeyam, plukovník Balraj). LTTE obvinili jednotku aj zo snahy zabiť vodcu LTTE Velipillai Prabhakarana.

V roku 2002 po podpísaní dohody o zastavení paľby došlo k útlmu činnosti jednotky. Mnohí velitelia si mysleli, že práve útoky na VIP ciele bolo hlavným faktorom, ktorý donútil povstalcov k prímeriu. A na jednotku sa valili aj iné pohromy.

Ako už bolo spomenuté, 2. januára 2002 policajné jednotky vedené Kalasirim Odugampolom zaútočili na skrýšu LRRP na predmestí Athurugirija neďaleko hlavného mesta Kolombo. Bolo zatknutých šesť ľudí, vrátane veliteľa Nilama. A obvinenia boli vážne – jednotka sa mala pripravovať na atentáty na novozvolených predstaviteľov vlády. Medzi zatknutými boli ďalší štyria členovia LRRP a jeden bývalý príslušník LTTE. Bolo zhabané veľké množstvo zbraní, medzi nimi výbušniny, protitankové strely, či mimoriadne účinná termobarická munícia. Pohromou bola najmä medializácia celého incidentu. Armáda sa snažila svojich ľudí dostať von, no spočiatku neúspešne. Na slobodu sa dostali až 13. januára, no armáda mala čo vysvetľovať.

Reakcie boli rôzne. Verejnosť samozrejme bola spočiatku pobúrená plánovanými atentátmi. Avšak keď vyšla pravda o jednotke von, polícia bola obviňovaná z vyzradenia štátneho tajomstva. Armádne velenie zas bolo obviňované z neschopnosti ustrážiť si svojich vojakov. Nasledovala kampaň LTTE zameraná na likvidáciu členov LRRP a ľudí s jednotkou spojených. Napr. 20. januára bol zabitý zrejme najdôležitejší informátor známy ako Mike. S ním bolo zabitých ďalších viac než osemdesiat ľudí. Jednotke nepomohlo ani to, že vláda sa nesnažila jednotke nijak pomôcť, takže trvalo dlho, kým sa LRRP dostala k pôvodnej sile. Policajný zákrok bol nakoniec odsúdený, a jednotka bola v podstate rehabilitovaná. No škody sa už odčiniť nedali.

Práca pre LRRP sa našla opäť v roku 2006 po tom, ako padlo krehké prímerie. A príslušníci LRRP boli opäť najobávanejším nepriateľom partizánov. Armáda sa vrátila k taktike atentátov na predstaviteľov LTTE. Medzi obete novej vlny atentátov sa zaradili šéf rozviedky plukovník Charles, či nový veliteľ námornej zložky LTTE Cheliyan.

Ako už bolo spomenuté, jednotka bola často obviňovaná zo zabíjania civilistov. Skutočný rozsah útokov na civilné ciele sa pravdepodobne nikdy nepodarí odhaliť, pretože povstalci často zámerne dezinformovali verejnosť v tejto veci a počty obetí navyšovali. Napr. behom júna 2008 obvinili LRRP zo zabitia 26 civilistov pri troch útokoch. Medzi ďalšie obvinenia sa radí útok na autobus plný detí, či zabitie aktivistu K. Sivanesana. Samozrejme armáda všetky obvinenia odmietla.

Na záber možno zhrnúť, že LRRP je jednoznačne jednotkou radiacou sa medzi elitné svetové jednotky, ktorá by v prostredí, v ktorom pôsobí dokázala byť rovnomerným partnerom (ako aj protivníkom) omnoho známejším jednotkám. Má zvládnutú taktiku boja v extrémnych podmienkach, a nemalou mierou prispela ku koncu vojny, v ktorý málokto veril.

Video: LRRP

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článek vložen 14. 12. 2009