Vlajka Švédsko

Särskilda Skyddsgruppen (SSG)

Särskilda Skyddsgruppen
Särskilda Skyddsgruppen. (Zdroj: neznámý.)
SSG znak

Profil jednotky

Särskilda Skyddsgruppen je švédská speciální operační jednotka zformovaná na počátku 90. let. Přesný počet jejích členů se utajuje, nicméně se předpokládá, že sílu tvoří přibližně 60 až 80 operátorů průměrného věku 31 let. Mezi hlavní úkoly jednotky patří získávání zpravodajských informací, průzkum, záchrana válečných zajatců za nepřátelskými liniemi, ochrana VIP a vojenského zařízení vysoké strategické hodnoty, operace různého druhu na území protivníka a boj s terorismem. Její členové jsou vysoce vycvičeni v seskocích padákem, potápění, obojživelných operacích, pokročilém odstřelování a ve službách tělesných strážců. SSG je podřízena vrchnímu veliteli švédských ozbrojených sil.

Úkoly

  • ochrana důležitých budov;
  • osobní ochrana vrchního velitele a dalších důležitých důstojníků;
  • záchrana švédského personálu z nepřátelského území.

Vytvoření a zrušení

  • vytvoření: 90. léta.

Velitelství

  • Karlsborg, Västergötland.

Historie

Některé části jednotky jsou neustále drženy v pohotovosti pro případ neočekávané situace uvnitř Švédska. SSG operovala a prováděla průzkum na utajených místech v Africe. Také byla rozmístěna v Afghánistánu jako podpora pro skupinu OSN ISAF odpovídající za bezpečnost v Kábulu a dalších oblastech. V Kongu působila pod francouzským velením a neztratila zde jediného muže.

25. listopadu 2005 padl jeden operátor SSG padl a další tři byli zranění během průzkumné mise v severním Afghánistánu. Jeden ze zraněných svému zranění 9. prosince téhož roku podlehl.

Výběr a výcvik

SSG si stahuje osazenstvo z důstojníků ze všech oblastí armády, nejvíce však z elitních jednotek jako Fallskärmsjägarna (výsadková divize), Kustjägarna (pobřežní rangers) a Attackdykarna (bojoví potápěči). Kvůli svému stupni utajení není uveřejněna doba trvání výběrového řízení a výcviku. Každému vojákovi se dostane běžného výcviku v parašutismu, potápění a ochrany VIP. Rovněž se mu dostane speciálního výcviku v oblasti parašutistických technik HAHO a HALO, výbušninách, první pomoci a zbraních. Operátor je schopný proniknout na místo a dostat se z něj několika způsoby; pěšky, padákem ze vzduchu, pod vodou s potápěčskou výstrojí, lodí nebo vozidlem.

Autor článku: Štěpán Bořil | Poslední aktualizace 10. 1. 2010