Vlajka USA

352. skupina špeciálnych síl

352. skupina špeciálnych síl
352. skupina špeciálnych síl. (Zdroj: en.wikipedia.)

Profil jednotky

352. skupina špeciálnych síl je špeciálna jednotka amerického letectva založená v roku 1944, ktorá je v súčasnosti dislokovaná na záladni RAF Mildenhall. Primárne je cieľom jednotky podpora operácií v Európe, no v reáli jej pole pôsobnosti zahŕňa aj Afriku či Stredný východ. Jej úlohou je identifikácia cieľov na zemi, príprave pristávacích zón, ako aj primárne ošetrenie osôb pred leteckým prevozom.

Pôvodne niesla jednotka názov 2nd Air Commando Group a pôsobila z územia Indie, pričom podporovala britské koloniálne vojská na čele s britskou 14. armádou v boji proti japonským vojskám.

V súčasnosti sa jednotka skladá zo 7. a 67. eskadry špeciálnych operácií, 321. eskadry špeciálnej taktiky, 352. eskadry podpory špeciálnych operácií, 352. údržbárskej eskadry špeciálnych operácií a európskeho spojeného letekého komponentu špeciálnych operácií (JSOAC – E).

Ako už bolo spomenuté, jednotka vznikla počas 2. svetovej vojny. Poskytovala podporu britským hliadkam operujúcim hĺbke nepriateľského územia, pričom sa starala o transport, ako aj palebnú podporu. Po zlomení odporu japonských vojsk v juhovýchodnej Ázii bola jednotka presunutá na Okinawu kde sa pripravovala na inváziu do Japonska, no ako vieme k tej nikdy nedošlo.

Jednotka bola obnovená v roku 1958 pod názvom 702. strategické raketové krídlo a bola vyzbrojená raketami SM-62 Snark, avšak už v roku 1961 bola zrušená ako zaostalá. Pod súčasným názvom opäť vznikla v roku 1985, no dlhé roky nebola reálne pripravená na bojové nasadenie. To sa zmenilo až v roku 1992, pričom v roku 1998 bola spojená s 39. krídlom špeciálnych operácií (39th SOW).

Samotné 39th SOW operovala v roku 1990 z územia Turecka počas vojny v Perzskom zálive ako súčasť Task Force Elusive Concept. V roku 1992 bola jednotka prevelená do Anglicka kde došlo k spomenutému zlúčeniu. Jednotka sa zúčastnila operácií Provide Comfort II, Provide Promise, Deny Flight, či iných operácií na území bývaleh Juhoslávie. Neskôr jednotka dohliadala na dodržiavanie bezletorých zón v Iraku. Jedna z najnáročnejších operácií jednotky sa odohrala v roku 1996 v chorvátskom Dubrovníku keď došlo k havárii lietadla CT-43A na ktorého palube bol okrem iných aj americký minister obchodu Ron Brown. Napriek náročnému počasiu sa jednotke podarilo nájsť a preniesť všetky telá obetí. V roku 2002 jednotka pomáhala s evakuáciou amerických civilistov z Pobrežia Slonoviny v rámci operácie Autumn Return.

Zdroje: http://en.wikipedia.org/wiki/352nd_Special_Operations_Group

Autor článku: Tomáš Beňuš | Poslední aktualizace 19.04.2014