Vlajka USA

353. skupina špeciálnych síl

353. skupina špeciálnych síl
353. skupina špeciálnych síl. (Zdroj: en.wikipedia.)

Profil jednotky

353. skupina špeciálnych síl je špeciálna jednotka amerického letectva. V súčasnej dobe je dislokovaná na základni Kadena v Japonsku a podlieha pacifickému veliteľstvu.

Pôvod jednotky možno vystopovať k 3rd Air Commando Group operujúcej počas 2. svetovej vojny na Filipínach, no účastnila sa aj iných operácií, ako napr. útokov na japonské jednotky na čínskom pobreží. Cieľom jednotky bolo poskytnúť leteckú podporu všeho druhu jednotkám pôsobiacim za nepriateľskými líniami. Do januára 1945 časť jednoty pôsobila oddelene na Novej Guinei. Neskôr bola jednotka prevelená na Okinawu v rámci príprav na neuskutočnenú inváziu, pričom vykonávala aj prieskumné misie nad japonským územím.

Počas vojny vo Vietname jednotka využívala lietadlá EC-121R Batcat pre potreby elektronického prieskumu, pričom využívala pre základne v Thajsku. Neskôr bola výzbroj jednotky doplnená o lietadlá QU-22B. Postupne činnosť jednotky vyhasínala a definitívne bola zrušená v roku 1971.

K obnoveniu jednotky došlo v roku 1989, a opäť sa jej domovom stali Filipíny. Cieľom bolo vycvičiť leteckú špeciálnu jednotku zameranú na nekonvenčný boj, ako aj podporu rôznych leteckých operácií. Jej základňa bola ale v roku 1991 poškodená pri výbuchu sopky Mount Pinatubo, takže jednotka bola dočasne prevelená na Okinawu (jedna eskadra bola dokonca prevelená až do Južnej Kórei). Od roku 1996 jednotka pravidelne vysielala časť mužov na podpopu operácií na Balkáne a na Blizkom a Strednom východe.

Zdroje: http://en.wikipedia.org/wiki/353nd_Special_Operations_Group

Autor článku: Tomáš Beňuš | Poslední aktualizace 19.04.2014