Nuclear Emergency Search Team (NEST) | Specwar.info || 
Vlajka USA

Nuclear Emergency Search Team (NEST)

Profil jednotky

V Spojených štátoch sa nájde mnoho viac aj menej známych špeciálnych jednotiek. Práve do druhej skupiny patrí aj NEST – Nuclear Emergency Search Team, čo je špeciálna jednotka ministerstva energetiky, ktorej poslaním je vyhľadávanie a boj s atómovým vydieraním, ako aj zasahovanie pri nukleárnych katastrofách. Podnetom na jej vznik sa stali udalosti z roku 1974, kedy sa páchateľ vyhrážal, že odpáli v Bostone nukleárnu nálož ak nedostane 200 000 dolárov. Našťastie šlo o plané hrozby, no riziko vzniku podobnej reálnej situácie podnietila o rok neskôr vznik NEST – u.

Nejde pritom o žiadnu rádovú jednotku. Jej utajenie bolo tak prísne, že dlhé roky ani Kongres nevedel o jej existencii. Tvorí ju asi tisícka špecialistov, ktorí sídlia na leteckej základni Kirkland v Novom Mexiku. Administratívne je riaditeľstvo lokalizované v Albuquerque, no menšie pobočky sú po celej krajine s cieľom dosiahnuť schopnosť zasiahnuť kdekoľvek v krajine do dvoch hodín. Za prvú “ostrú misiu“ sa považuje poplach z roku 1978, kedy sa na severozápade Kanady zrútil sovietsky satelit KOSMOS 955 s nukleárnym reaktorom na palube.

Medzi kompetencie jednoty patrí aj ostraha jadrových zariadení na území USA, či doprovod jadrových transportov. Na tieto účely sú k dispozícii špeciálne dvojité vagóny, ktoré sú vypravované s ďalšou štvoricou vagónov de sa nachádza samotný doprovod. Pre zaujímavosť – samotné kontajnery s jadrovým materiálom majú dômyselný mechanizmus proti nežiadúcemu vniknutiu. Pri takomto pokuse sa celý mechanizmus zlepí, a vyčistiť ho je možné len za pomoci špeciálnej látky, ktorá je uschovaná na tajnom mieste. Od roku 1982 pôsobil NEST aj na území Západného Nemecka, čo sa ale oficiálny predstavitelia krajiny dozvedeli až v roku 1988... Odhaduje sa, že dnešný rozpočet tejto organizácie sa pohybuje okolo 70 mil. dolárov.

Reference

  • Zvláštní jednotky celého světa, Milan Kovář>

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článok vložený 01.04.2015