SEASPRAY | Specwar.info || 
Vlajka USA

SEASPRAY

seaspray
Vrtuľník Little Bird v službách CIA. Irak (Zdroj: http://sofrep.com/6382/seaspray-the-black-ops-shadow-of-tf-160th/.)

Profil jednotky

SEASPRAY predstavovala tajnú jednotku americkej armády a bola určená na podporu tajných operácií CIA.

Jednotka bola založená 2. marca 1981 a jej hlavnou úlohou bolo zabezpečiť presun operátorov v rámci utajovaných akcií. Jej založenie bolo dôsledkom rozkazu amerického prezidenta Cartera č. 12036 z roku 1978, ktorý zakazoval americkej armáde zúčastňovať sa tajných operácií.

Vznikla tak zvláštna situácia, pri ktorej na jednej strane CIA síce mala možnosť vykonávať tajné operácie v zahraničí, no chýbalo jej potrebné zázemie, a na strane druhej armáda síce mala prostriedky na vykonávanie týchto operácií, ale chýbala jej legislatívna opora. Logickým dôsledkom bol vznik jednotky SEASPRAY, ktorej hlavným účelom bolo zabezpečovať letecké presuny operátorov CIA. Pri svojich misiách používali lietadlá Cessna a Beechcraft, či vrtuľníky Hughes 500MD.

Pri založení jednotky bolo vybraných desať najlepších pilotov z radov americkej armády (US Army), ktorá ich mala vo svojich služnách v tom čase okolo 4 000. Ďalším krokom bolo zabezpečenie civilného krytia lietadiel. Preto vznikla pod zastrešením CIA letecká spoločnosť Aviation Tech Services.

Jednotka mala svoje veliteľstvo umiestnené na základni Fort Eustis v štáte Virginia a bola označovaná ako First Rotary Wing Test Activity. Na podporu operácií v Strednej Amerike bola vybudovaná predsunutá základňa na leteckej základni MacDill.

O väčšine operácií, ktorých sa SEASPRAY zúčastnila, sa verejnosť pravdepodobne nikdy nedozvie. Počas svojej existencie spolupracovala s agentmi CIA, špeciálnou jednotkou Delta Force, či protidrogovou agentúrou DEA (je známy prípad, keď posádka lietadla patriaca k SEASPRAY spozorovala pašerákov drog počas prekladania tovaru do rýchlych člnov a upozornením DEA zmarila celú operáciu). SEASPRAY získala počas svojej existencie výborné meno vďaka vysokej kvalite jej posádok, ako aj schopnosti riešiť problémy rýchlo. Známy je prípad, keď špeciálne jednotky zháňali lietadlo Boeing 737 pre protiteroristické cvičenie. Letectvo im odkázalo, že na jeho zabezpečenie potrebuje tri mesiace. SEASPRAY lietadlo zohnali za tri dni.

Reference

  • http://en.wikipedia.org/wiki/SEASPRAY>
  • http://sofrep.com/6382/seaspray-the-black-ops-shadow-of-tf-160th/>

Autor ÄŤlánku: Tomáš Beňuš | ÄŚlánek vloĹľen 22.02.2014